Νίκη γοήτρου μέσω… αγγαρείας! (vid & pics)

Κέρδισε χάρις σε γκολ του Ολιβέιρα η Ανόρθωση!

Έτσι κι αλλιώς ήταν αγγαρεία! Ο επαναληπτικός αγώνας της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου ανάμεσα στην Ανόρθωση και στον Απόλλωνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», έγινε απλώς για να… γίνει και νικήτρια ήταν η ομάδα της Αμμοχώστου με 0-1. Η νίκη γοήτρου για τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου προήλθε χάρις σε τέρμα από σουτ του Ολιβέιρα στο 34′.

Το 6-0 του πρώτου αγώνα ήταν πολύ βαρύ για να αδιαφορήσουν οι παίκτες του Ρόνι Λέβι. Το βάρος της φανέλας και ο θιγμένος εγωισμός των ποδοσφαιριστών, ανάγκασαν την Ανόρθωση να παρουσιαστεί χθες μεταμορφωμένη προς το καλύτερο. Με πάθος, διάθεση, τρεξίματα και αποφασιστικότητα, κατάφερε να κερδίσει με 1-0 τον Απόλλωνα, ενώ μπορούσε και για μεγαλύτερο σκορ, αποχαιρετώντας το κύπελλο με το κεφάλι ψηλά.

Ο Απόλλων, μετά και την 6άρα του στο Τσίρειο, ήταν αναμενόμενο να παρουσιαστεί πιο χαλαρός. Το μόνο που ήθελε η ομάδα της Λεμεσού ήταν να σφραγίσει και τυπικά το εισιτήριο για τον τελικό και το πέτυχε με μία μέτρια εμφάνιση και τον Σωφρόνη Αυγουστή να παρατάσσει ενδεκάδα βασικών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν με ωραίο σουτ του Ολιβέιρα (34’) να ανοίξουν το σκορ. Ο Απόλλων μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ανέβασε στροφές αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στην επανάληψη και πάλι η Ανόρθωση ήταν καλύτερη, έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Άλβες (54’) και γενικά είχε καλύτερη παρουσία.

Αν έβγαζε και στον πρώτο αγώνα το ίδιο πάθος και την ίδια αποφασιστικότητα στις μονομαχίες, ίσως τα δεδομένα να ήταν πολύ διαφορετικά. Ο Απόλλων παρά την ήττα του είναι στον τελικό πανάξια, εκεί όπου θα συναντήσει τον ΑΠΟΕΛ. Αξίζει να αναφερθεί ότι η απόφαση του Λέβι να αποσύρει τον Ολιβέιρα στο 69’ δεν άρεσε στον κόσμο της «Κυρίας». Μία απόφαση που επηρέασε αρνητικά την ομάδα του.

Το πρόσωπο (Ολιβέιρα): Έκανε για μία ακόμη φορά ένα πολύ καλό παιχνίδι και με το πάθος και τα τρεξίματά του κατάφερε να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην άμυνα του Απόλλωνα. Πέτυχε ένα γκολ, έδωσε ασίστ μισό γκολ στον Άλβες, που δεν αξιοποιήθηκε, και γενικά είχε πολύ καλή παρουσία. Από τη στιγμή που έγινε αλλαγή ο Ολιβέιρα, η Ανόρθωση δεν ήταν το ίδιο επιθετική.

Η φάση: Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στην επανάληψη ψάχνοντας το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη της. Στο 54ο λεπτό ο Ολιβέιρα έδωσε έτοιμο γκολ στον Άλβες, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάλε και να σκοράρει. Μία φάση που θα έγερνε ξεκάθαρα την πλάστιγγα υπέρ της Ανόρθωσης.

Το σφύριγμα: Με λάθη η διαιτησία του Νικόλα Νεοκλέους, με τους παίκτες σε κάποιες περιπτώσεις να έχουν και νεύρα. Ειδικά οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν αρκετές φορές για μαρκαρίσματα τα οποία δεν δόθηκαν. Στο 71ο λεπτό η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ρομπέρζ.

Πλέον, αναμένουμε με αγωνία τον τελικό του θεσμού ο οποίος θα διεξαχθεί στο ΓΣΠ στις 24 Μαΐου ανάμεσα στον Απόλλωνα και στον ΑΠΟΕΛ.

Ακολουθεί βίντεο, ταυτότητα, φωτορεπορτάζ και το live.

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Κόπριβετς, Ερέρο, Σιβού, Γκάμπριελ, Σάντος, Βίκτορ (64′ Ράγιος), Μίτροβιτς, Οικονομίδης, Ολιβέιρα (69′ Καμπρέρα), Καρλίτος, Άλβες.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Στυλιανού (46′ Σέρζιο), Βινίσιους, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Πέδρο, Σατσέτι, Σαρδινέρο (76′ Πίττας), Παπουλής (53′ Σεμέδο), Ντα Σίλβα, Μάγκλιτσα.

Σκόρερ: 34′ Ολιβέιρα.

Κίτρινες: 83′ Μίτροβιτς, 84′ Καμπρέρα / 60′ Σεμέδο.