Φέρτε της τον επόμενο! (vid & pics)

Η Ανόρθωση εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την ΑΕΚ και σε συνδυασμό με τη νίκη της 3-1 στο πρηγούμενο ματς, προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Γέλα κυρία μου! Η Ανόρθωση πανηγυρίζει την πρόκρισή της στα ημιτελικά του κυπέλλου, αφού στον επαναληπτικό με την ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», εξήλθε ισόπαλη 2-2 και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 3-1 στο «ΑΕΚ Αρένα», σφράγισε τη συμμετοχή της στους «4» του θεσμού. Πλέον αναμένει την κλήρωση ευχόμενη να της τύχει η Δόξα που προκρίθηκε προηγουμένως σε βάρος του Ολυμπιακού.

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με τις δύο ομάδες μουδιασμένες. Με το 3-4-3, η ΑΕΚ άργησε να βρει τα πατήματα της και αυτό άλλαξε με το που μπήκε στο ματς ο Τομάς στο β’ μέρος. Η Ανόρθωση προηγήθηκε με πλασέ του Σιβού (64΄) από πλάγια μετά από ωραία συνεργασία με τον Άλβες, αλλά στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Ιδιάκεθ δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν για την ανατροπή καταβάλλοντας τεράστια προσπάθεια.

Ο Μυτίδης στο 69΄ με σουτ και με γυρισμένη την πλάτη, έφερε το ματς στα ίσα, όμως η Ανόρθωση απάντησε άμεσα παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με γυριστή κεφαλιά του Άλβες η οποία κόντραρε και στο κεφάλι του Τρισκόφσκι (72΄). Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ στο τέλος ήταν να ισοφαρίσει με σουτ Φλοριάν στο 88΄, ενώ της ακυρώθηκε καθαρό τέρμα του Μυτίδη στο 90΄ που θα της έδινε τη δυνατότητα στις καθυστερήσεις να παίξει τα ρέστα της για ένα τέταρτο γκολ και την πρόκριση.

CYTAVISION - Live Sports

Η ΑΕΚ είχε και δύο δοκάρια με Τρισκόφσκι (69΄) και Φλοριάν (88΄). Την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-3 πήρε στην Ανόρθωση η οποία διαφύλαξε, έστω και δύσκολα, το σκορ του πρώτου αγώνα και συνεχίζει να ονειρεύεται.

Φωνές προέκυψαν από την ΑΕΚ για τη διαιτησία του Κώστα Ψευδιώτη ο οποίος ακύρωσε λανθασμένα γκολ στο 90΄ του Μυτίδη, ενώ γκολ λανθασμένα ακυρώθηκε και για την Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά. Επίσης, μπορούσε να σφυριχτεί πέναλτι για την ΑΕΚ σε ένα σπρώξιμο του Βίκτορ στον Φλοριάν στο β’ μέρος.

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Ερέρο, Αγιλάρ, Σάντος, Ολιβέιρα, Βίκτορ, Σιβού, Ράγιος (74′ Κολούνγκα), Μίτροβιτς (77′ Καλδερόν), Άλβες (75′ Καμπρέρα).

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Κολίνας, Ορτίθ, Μουρίγιο, Γκαρίδο, Τρουγιόλς (58′ Tομάς), Λαρένα (66′ Μυτίδης), Μπόλιεβιτς, Ακοράν, Χαραλαμπίδης (66′ Μαλόκου), Τρισκόφσκι, Φλοριάν.

Σκόρερ: 64′ Σιβού, 79′ Άλβες / 69′ Μυτίδης, 88′ Φλοριάν.

Κίτρινες: 25′ Μίτροβιτς, 83′ Καλδερόν, 90′ Καμπρέρα / 30′ Ακοράν, 37′ Τρουγιόλς, 90′ + 2 Μουρίγιο.