ΑΕΖ: Ισόπαλη με την Αναγέννηση και υποβιβάστηκε (video)

ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΜΟΥΛΑΖΙΜΗ

Στην ισοπαλία 0-0 έμειναν στο «Τάσος Μάρκου» Αναγέννηση και ΑΕΖ. Αποτέλεσμα αρνητικό για την ομάδα του Ζακακίου, που υποβιβάστηκε στη Β’ Κατηγορία. Η ήδη καταδικασμένη ομάδα της Δερύνειας παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Η γηπεδούχος ήταν καλύτερη σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα αλλά δεν αξιοποίησε την υπεροχή και τις ευκαιρίες της. Μοιραίος ο Ράτκοβιτς, ο οποίος στο 14’ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 15’ δεν βρήκε την μπάλα από πλεονεκτική θέση. Στο 28’ ο Θεράποντος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σωφρονίου αλλά το σουτ του έφυγε έξω. Στο 59’ σουτ του Κούντικ απέκρουσε ο Σωφρονίου, στο 73’ κεφαλιά του Φουρτάδο από κοντά έφυγε έξω, ενώ στο 78’ και στο 88’ σουτ του Ρίβας μέσα από την περιοχή έφυγαν άουτ.

Η φιλοξενούμενη από την πλευρά της φάνηκε περισσότερο στα τελευταία λεπτά, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες: με τον Σεμέδο στο 89’, το σουτ του οποίου έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Σωτηρίου, και με τον Ποσίνκοβιτς στο 90’+3, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Μάστρου. Μια καλή στιγμή είχε η ΑΕΖ και στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Ποσίνκοβιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Μάστρου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Ορθοδόξου βρήκε τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται.

Αναγέννηση (Ζουβάνης Ζουβάνη): Μάστρου, Φωτίου, Σωτηρίου, Ευθυμίου, Ιωάννου, Βλασόπουλος, Γ. Χριστοδούλου (61′ Ρίβας), Κούντικ (85′ Κολάνης), Βέσλεμ, Θεράποντος, Ράτκοβιτς.

ΑΕΖ (Δημήτρης Δημητρίου): Σωφρονίου, Χρίστου (87′ Ντίμα), Στυλιανού, Αντωνίου, Σκόπλιακ, Ανδρέου, Σεμέδο, Ποσίνκοβιτς, Κατσής, Φελισιέν (83′ Κυριάκου), Τσιμονζί.