Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥLive: ΑΕΖ - ΑΠΟΕΛ 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: ΑΕΖ – ΑΠΟΕΛ 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Μαρκίνιος πέρασε στο γήπεδο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και η αλλαγή του αποδείχθηκε «χρυσή». Ο Βραζιλιάνος με τα δύο γκολ (50’, 90’+7) που πέτυχε μετά από ισάριθμες ασίστ του Τομανέ, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πρεμιέρας του ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος» και έβαλε τους γαλαζοκίτρινους με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής, Κ. Αντωνίου, Ντελμίρο, Χρίστου, Ρέινολντς (74′ Μιχαηλίδης), Σαρφό (89′ Ιωσηφίδης), Σλόγκαρ (46′ Γιουσούφ), Κάστρο, Χατζηβασίλης (67′ Κκωστής), Σιφνέος (74′ Ελευθερίου).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ (68′ Σούσιτς), Καραμανώλης, Ντβάλι, Χέφτε, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (46′ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο, Γαβριήλ (46′ Μαρκίνιος), Φετφατζίδης (82′ Ντονγκαλά), Τομανέ.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Πρώτη ευκαιρία στο ματς, είναι για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σατσιάς βρέθηκε στην περιοχή, ο Τομανέ μπήκε στη φάση και σούταρε. Απέκρουσε ο Μπέκερ και ο Ντελμίρο έδιωξε σε πλάγιο.

8′ Απειλεί η ΑΕΖ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αντωνίου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, με τον Τσεπάκ να κερδίζει φάουλ.

10′ Φιλόδοξη προσπάθεια από τον Κάστρο που έπιασε το γυριστό σουτ εντός περιοχής, δεν ανησύχησε ο Μπέλετς.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Ρέινολντς, για φάουλ στον Σατσιά. Πρώτη κάρτα στο ματς.

20′ Επικίνδυνη σέντρα του Τσεπάκ από δεξιά, ο Παστελλής πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ υπό την πίεση του Γαβριήλ.

21′ Εκτός περιοχής σουτ του Χέφτε, άστοχο.

– Πιέζει ψηλά η ΑΕΖ και βάζει δύσκολα στον ΑΠΟΕΛ, που δεν μπορεί να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα. Έντονα παράπονα του Σα Πίντο από τους παίκτες της μεσαίας γραμμής.

38′ Η ΑΕΖ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Κάστρο να σουτάρει από πολύ μακριά και να στέλνει την μπάλα αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

40′ Κίτρινη στον Τσεπάκ για φάουλ στον Σλόγκαρ, πρώτη για παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

41′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από σέντρα του Χέφτε από αριστερά, ο Τομανέ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή αστόχησε αρκετά.

44′ Εκτός περιοχής δυνατό σουτ του Κάστρο, με δυσκολία απομάκρυνε ο Μπέλετς.

– Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Μαρκίνιος και Βιγιαφάνιες στις θέσεις των Γαβριήλ και Σατσιά

– Αλλαγή και για την ΑΕΖ. Γιουσούφ αντί του Σλόγκαρ.

50′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ, με τον Μαρκίνιος. Γύρισμα του Τομανέ από δεξιά, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε αφύλακτος στη μικρή περιοχή και με κοντινό σουτ νίκησε τον Μπέκερ.

53′ Φάουλ του Μπέκερ στον Τομανέ εκτός περιοχής, κίτρινη στον Ισραηλινό κίπερ.

60′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ. Ο Γιουσούφ μπήκε στην περιοχή και έπιασε το δυνατό σουτ τραντάζοντς το οριζόντιο δοκάρι.

68′ Σούσιτς αντί Τσεπάκ, περισσότερο προληπτικά εκτός ο Μαροκινός που είχε τραυματισμό νωρίτερα.

82′ Απειλεί μετά από ώρα ο ΑΠΟΕΛ, με το σουτ του Βιγιφάνιες να φεύγει ψηλά έξω.

– Οκτώ λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90’+7 ΓΚΟΛ 0-2 Διπλασιάζει τα τέρματα του ο ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος.