Ξέγνοιασε γρήγορα η ΑΕΚ και τώρα… ΑΠΟΕΛ (pics & vids)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΘΩΜΑ

Μία εύκολη νίκη με 5-2 σημείωσε απόψε η ΑΕΚ με αντίπαλο την ΑΕΖ στο Παφιακό. Για την ομάδα της Λάρνακας σκόραραν από δύο γκολ οι Άλβες (13’, 49’) και Τρισκόφσκι (15’, 55’), ενώ ένα σκόραρε ο Ακοράν (87’). Η ΑΕΚ βλέπει, πλέον, το ντέρμπι κορυφής της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ στο ΑΕΚ Αρένα. Παραμένει στους έξι βαθμούς η ΑΕΖ στη βαθμολογία, ενώ σκόρερ στον σημερινό αγώνα ήταν οι Πάγκαλος (63’) και Σάσι (84’).

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στον αγώνα και αρκετά νωρίς «καθάρισε» τον αγώνα. Στο 13’ ο Άλβες σούταρε και μετά από τραγικό λάθος του Χρυσοστόμου, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα ο Τρισκόφσκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (15’) με προβολή μετά από σέντρα του Τομάς. Μετά και το «διπλό κτύπημα» της η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει για ένα τρίτο γκολ, όμως το 0-2 ήταν το σκορ που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα.

CYTAVISION - Live Sports

Το δίδυμο Άλβες – Τρισκόφκσι χτύπησε νωρίς και στην επανάληψη. Ο πρώτος σκόραρε στο 49’ ένα πολύ ωραίο γκολ, όταν πέρασε την μπάλα πάνω από τον Χρυσοστόμου, ενώ ο Σκοπιανός μεσοεπιθετικός σημείωσε το 4-0 στο 55’, μετά από ασίστ του Μιντίκκη.

Το γεγονός ότι ο ρυθμός έπεσε ευνόησε την ΑΕΖ, η οποία με γκολ του Πάγκαλου στο 63’ και του Σάσι στο 84’ μείωσε σε 2-4. Απόντος των Άλβες και Τρισκόφσκι που πέρασαν έξω με αλλαγή, ο νεοεισελθέντας Ακοράν σημείωσε το πέμπτο και τελικό γκολ της ΑΕΚ στην αναμέτρηση.

Η ΑΕΚ αγωνίζεται στην επόμενη αγωνιστική με τον ΑΠΟΕΛ στο «ΑΕΚ Αρένα» (28/10), ενώ η ΑΕΖ αντιμετωπίζει την ΑΕΛ στο Τσίρειο την Κυριακή (29/10).

ΑΕΖ (Νικόλας Μαρτίδης): Χρυσοστόμου, Σακελαρίου, Κυριάκου, Μαμμίδης, Οζίας (46’ Σκόπλιακ), Σιμονζί (74’ Ντι Φράνκο), Φελισιέν, Ντο Σάντος, Σάσι, Πάγκαλος, Ανδρέου (64’ Βιγιαφάνες).

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδίακεθ): Μίνιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Μιντίκκης, Χαραλάμπους, Λαμπάν, Μπόλιεβιτς, Τομάς (56’ Εγγλέζου), Τέτε, Τρισκόφσκι (74’ Ακοράν), Άλβες (59’ Χαραλαμπίδης).

Σκόρερ: 13’, 49’ Άλβες, 15’, 55’ Τρισκόφσκι, 87’ Ακοράν / 63’ Πάγκαλος. 84’ Σάσι.

Κίτρινες: Σιμονζί, Φελισιέν, Βιγιαφάνες.