Ακοράν και… ξερό ψωμί! (video & pics)

Συναρπαστικό παιχνίδι στο ΑΕΚ Αρένα και σπουδαία νίκη για τους Λαρνακείς!

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Σπουδαία νίκη πέτυχε στην έδρα της ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα, καθώς οι κιτρινοπράσινοι «προσγείωσαν» ανώμαλα τους κυανόλευκους μετά το 6-0 απέναντι στην Ανόρθωση στο κύπελλο, κερδίζοντάς τους με 1-0.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Λάρνακας ήταν ο Ακοράν, ο οποίος με το γκολ που πέτυχε στο 75’ χάρισε στην ΑΕΚ το τρίποντο που την ανέβασε μόνη στη δεύτερη θέση (71 β.) και στο +3 από τον 2ο Απόλλωνα (68 β.). Οι γηπεδούχοι πανηγυρίζουν δικαίως την επιτυχία αυτοί, καθώς έδειξαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να διεκδικούν με μεγαλύτερες αξιώσεις τη νίκη, ενώ η ομάδα της Λεμεσού δέχθηκε τη δεύτερη ήττα της στα πλέι οφ και γενικά από τη μέρα που ανέλαβε ο Σωφρόνης Αυγουστή.

CYTAVISION - Live Sports

Πολύ καλό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, όμως, όσοι το παρακολούθησαν από τη γήπεδο ή την τηλεόραση, δεν είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν κάποιοι γκολ, αφού η παραβίαση οποιασδήποτε εστίας, ήταν το μόνο που έλειπε από το 45λεπτο. Αμφότερες οι ομάδες ήταν επικίνδυνες σε κάθε επιθετική ενέργειά τους, όμως, η πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία εκατέρωθεν, έπαιξε ρόλο ώστε το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με χρώμα… λευκό!

Στην επανάληψη, τα πολλά μαρκαρίσματα δεν άφησαν το παιχνίδι να έχει την άγρια ομορφιά του α’ ημιχρόνου, ωστόσο ο ρυθμός ήταν καλός με την ΑΕΚ να δείχνει πως ήθελε περισσότερο τη νίκη. Και ο πόθος αυτός των κιτρινοπράσινων μετατράπηκε σε επιτυχία, αφού στο 75′ ο Ακοράν με πλασέ άνοιξε το σκορ έπειτα από κλέψιμο και ασίστ του Φλοριάν από το κέντρο. Το 1-0 υπέρ των Λαρνακέων δεν διαφοροποιήθηκε και έτσι η ΑΕΚ πήρε μία σπουδαίας σημασίας νίκη.

Καθυστέρηση λόγω καπνογόνων

Με καθυστέρηση έξι, εφτά λεπτών, άρχισε το παιχνίδι στο «ΑΕΚ Αρένα». Η αιτία ήταν τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να μειωθεί η ορατότητα και ο διαιτητής του αγώνα Χρίστος Νικολαΐδης να καθυστερήσει την έναρξη του αγώνα για λίγα λεπτά. Όταν καθάρισε η ατμόσφαιρα, το παιχνίδι άρχισε χωρίς οποιαδήποτε άλλα παρατράγουδα. Ένα γεγονός που είναι πολύ πιθανόν να στοιχίσει στην ΑΕΚ την παραπομπή της στη Δικαστική και την τιμωρία της από τον Αθλητικό Δικαστή.