Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣLive: ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι κορυφής επικρατώντας 2-1 απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, παρέμεινε στο ρετιρέ και αποσπάστηκε στο +4 από αυτόν. Αξιοποίησε την καυτή έδρα της, όπου σημείωσε δέκατη συνεχόμενη νίκη και είχε πρωταγωνιστές ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στα άκρα.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς (90′ Γκονθάλεθ), Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Φαράζ, Λέντες, Πονς (90′ Ρόμο), Γκιούρτσο (41′ Γιάκολις), Άλτμαν (79′ Σανχούρχο), Λόπες (79′ Κάσας).

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι, Μπεν (64′ Μακέντα), Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Εφραίμ (64′ Μαρκίνιος), Ντάλσιο (79′ Εντονγκαλά), Κβιλιτάια.

Έναρξη παιχνιδιού.

2′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Γκαρσία με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε φάουλ, ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά, ο Μπέλετς απέκρουσε, ο Τόμοβιτς έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Ισπανός αριστερός εξτρέμ σκόραρε.

4′ Σουτ του Γκιούρτσο, πέφτει και μπλοκάρει ο Μπέλετς.

9′ Φεράρι έδιωξε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Πονς.

10′ Ο Κβιλιτάια έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να κάνει τη λόμπα για να αποκρούσει δύσκολα ο Πίριτς.

11′ Σουτ του Φεράρι, πέφτει και μπλοκάρει ο Πίριτς.

15′ Μετά το γρήγορο προβάδισμα, πήρε περίπου δέκα λεπτά τον ΑΠΟΕΛ να αντιδράσει. Το τελευταίο πεντάλεπτο είναι πιο ισοζυγισμένο το ματς.

19′ Ομαδική ενέργεια του ΑΠΟΕΛ με τον Σαρφό να σουτάρει από πλάγια και τον Πίριτς να αποκρούει.

30′ Χωρίς φάσεις το τελευταίο δεκάλεπτο.

34′ Ο Φαράζ μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

36′ Ο Γκιούρτσο σέντραρε και ο Λόπες με απευθείας σουτ παραλίγο να πετύχει ένα υπέροχο γκολ.

37′ Πολύ καλή πάσα του Μπεν στον Φεράρι, αυτός σέντραρε από αριστερά και ο Κβιλιτάια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

38′ Νέο εκτός περιοχής σουτ του Φαράζ, η μπάλα άουτ.

38′ Πρόβλημα με τον Γκιούρτσο, πιθανή αλλαγή.

39′ Συνεχίζεται το ματς, προσωρινά με δέκα παίκτες η ΑΕΚ. Προετοιμάζεται ο Γιάκολις.

41′ Ο Γιάκολις στη θέση του Γκιούρτσο.

45′ Ένα λεπτό καθυστέρηση.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

326859209 916654236368164 3294894202320735509 N

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

50′ Ο Εφραίμ.. τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι.

54′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από φάουλ του Μπεν, δεν ανησυχεί ο Πίριτς.

55′ Σέντρα του Φαράζ, κεφαλιά του Άλτμαν, πολύ καλή απόκρουση του Μπέλετς και στη συνέχεια ο Άλτμαν από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

58′ Μακρινό σουτ του Σαρφό, η μπάλα πάνω από την εστία.

59′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Φαράζ σκόραρε με δυνατό διαγώνιο σουτ, μετά από πάσα του Γιάκολις σε αντεπίθεση.

63′ Αδύναμο πλασέ του Εφραίμ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

64′ Σουτ του Σαρφό, κόντρα και κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

65′ Μετά από κόρνερ, ο Σούσιτς αστόχησε με κοντινή κεφαλιά.

73′ Πολύ άστοχο σουτ του Σαρφό.

77′ Σουτ του Κοσταντίνοφ, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

88′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μαρκίνιος σκόραρε με το στήθος από κοντά. Η φάση άρχισε με ωραία πάσα του Μακέντα στον Εντονγκαλά, ο οποίος ντρίμπλαρε τον Γκαρσία και σέντραρε.

90′ ‘Εξι λεπτά καθυστέρηση.

90’+6 Ο Κβιλιτάια αστόχησε από κοντά.