Σ(έξι) κυνηγός η ΑΕΚ! (pics & vid)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Εύκολο έργο είχε το απόγευμα η ΑΕΚ κόντρα στην Αναγέννηση Δερύνειας με την ομάδα της Λάρνακας να επικρατεί 6-0 επί των πρασίνων στο ΑΕΚ Αρένα. Οι κιτρινοπράσινοι βάσει των αποτελεσμάτων της 26ης αγωνιστικής, τερμάτισαν στην 2η θέση με 58 βαθμούς και το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Ομόνοια.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Καταλά σκόραρε δύο φορές με πανομοιότυπο τρόπο (3’, 10’), ενώ στο 38ο λεπτό ο πολύ καλός Τρισκόφσκι έδωσε στον Μυτίδη ο οποίος εντελώς μόνος πλάσαρε και έκανε το 3-0 για την ομάδα του. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν σε κανένα διάστημα του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και ο Χέφελ νωρίς (51’) έκανε το 4-0 με εξαιρετικό σουτ από πλάγια μέσα στην περιοχή. Το 5-0 για τους κιτρινοπράσινους έκανε ο Χαραλάμπους στο 73ο λεπτό με δυνατό σουτ, έπειτα από ασίστ του Χαραλαμπίδη, ενώ ο Μυτίδης στο 82’ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους, έπιασε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 6-0. Αξιοσημείωτη και σημαντική ενόψει της συνέχειας, η επιστροφή του Χουάν Τέτε στους αγωνιστικούς χώρους (59’).

Το πρόσωπο (Τομάς): Δεν έχει σημασία αν δεν είχε συμβολή στην εξέλιξη του αγώνα. Ο Τζοάν Τομάς επέστρεψε μετά από 127 ημέρες σε δράση, περνώντας στο 59ο λεπτό στη θέση του Λαρένα και έγινε δέκτης θερμής υποδοχής από τους φίλους της ΑΕΚ. Ο Καταλανός μέσος είναι εκ των αγαπημένων παικτών της κιτρινοπράσινης εξέδρας, που τόσο πολύ περίμενε την επιστροφή του.

Η φάση: Όταν ο Νταβίδ Καταλά άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Οι κιτρινοπράσινοι πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ, απελευθερώθηκαν από το άγχος και με τη διαφορά δυναμικότητας από την Αναγέννηση, έφτασαν σε άνετη και ευρεία νίκη.

Το σφύριγμα: Το χθεσινό ματς στο «ΑΕΚ αρένα» ήταν από αυτά που και λάθη να έκανε ο διαιτητής, λίγοι θα τα θυμούνται. Ο Αβραάμ Τσούκας είχε εύκολο έργο, βοηθήθηκε από την εξέλιξη του αγώνα και πέρασε απαρατήρητος. Το ίδιο ισχύει και για τους βοηθούς, Κυριάκου και Δημητριάδη.

Πιο κάτω η ταυτότητα και το live του αγώνα…

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Γιωργαλλίδης, Ορτίθ, Μοϊσόφ, Καταλά, Χαραλάμπους, Τρισκόφσκι (46′ Χαραλαμπίδης), Μπόλιεβιτς, Λαρένα (59′ Τομάς), Χέφελ, Ακοράν (46′ Μαλόκου), Μυτίδης.

Αναγέννηση (Ζουβάνης Ζουβάνη): Μάστρου, Ιωάννου, Αναστασίου, Γ. Χριστοδούλου, Ευθυμίου (61′ Χριστοδούλου), Θεράποντος, Βλασόπουλος, Κούντικ (86′ Παφίτης), Σωτηρίου, Ράτκοβιτς, Ρίβας (46′ Φωτίου).

Σκόρερ: Καταλά 3′, 10′, Μυτίδης 39′, 51′, Χέφελ 73′, Χαραλάμπους 81’.

Κίτρινες: Βλασόπουλος