Κορυφαίοι Κοντίδης, Ελευθερίου και ΑΠΟΕΛ


Η μεγάλη γιορτή του Αθλητισμού, η τελετή βράβευσης των Άριστων Αθλητών της χρονιάς, πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης (09/01), στο ξενοδοχείο Hilton Park στη Λευκωσία, στην παρουσία του προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Νίκου Αναστασιάδη και άλλων επισήμων. 

Διαβάστε επίσης: ΠτΔ: «Στηρίξη με ειλικρίνεια όλα τα μέτρα για καταστολή βίας»

Στην τελετή, που διοργανώθηκε από την Ένωση Αθλητικογράφων Κύπρου και όπως πάντα τελεί υπό την αιγίδα του ΚΟΑ, βραβεύτηκαν οι κορυφαίοι αθλητές, αθλήτριες και ομάδες για το 2017, ενώ τιμήθηκαν άτομα και σωματεία με τις καθιερωμένες τιμητικές διακρίσεις της ΕΑΚ. Κορυφαίος αθλητής αναδείχθηκε ο Παύλος Κοντίδης, κορυφαία αθλήτρια η Άντρη Ελευθερίου και κορυφαία ομάδα ο ΑΠΟΕΛ.

Διαβάστε επίσης: Ντάρμπισαϊαρ: «Mετά την αλλαγή προπονητή…»

Ξεχωριστή θέση στη βράβευση είχε το Γυμνάσιο Ριζοκαρπάσου, στο οποίο απομενήθηκε το Αριστείο της ΕΑΚ, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 100 χρόνων ζωής της Σχολής. Με αυτό τον τρόπο, οι αθλητικοί συντάκτες της Κύπρου τίμησαν το μοναδικό εκπαιδευτικό Ίδρυμα το οποίο συνεχίζει ακλόνητο τη λειτουργία του στην κατεχόμενη πατρίδα μας, προσφέροντας μόρφωση στους εγκλωβισμένους μαθητές εδώ και σχεδόν 44 χρόνια.

Διαβάστε επίσης: Σιγουριά Πετρίδη για τον τίτλο και στόχος το… ιδιόκτητο γήπεδο

Η τελική κατάταξη ανά κατηγορία έχει ως ακολούθως (οι πέντε πρώτοι αθλητές, οι πέντε πρώτες αθλήτριες και οι τρεις πρώτες ομάδες βραβεύονται):

ΑΝΔΡΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοϊα) 1000
  2. Γιώργος Αχιλλέως (σκοποβολή) 573
  3. Μίλαν Τραϊκοβιτς (στίβος) 555
  4. Απόστολος Παρέλλης (στίβος) 517
  5. Πιέρος Σωτηρίου (ποδόσφαιρο) 490
  6. Μάριος Γεωργίου (γυμναστική) 309
  7. Νικόλας Βασιλείου (σκοποβολή) 272
  8. Κωνσταντίνος Χατζητοουλής (κολύμβηση) 193
  9. Σάιμον Μιχαήλ (μπάσκετ) 171
  10. Τάσος Σκαμπύλης (φούτσαλ) 141

ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή) 559
  2. Κυριακή Κουττούκη (ταε κβο ντο) 479
  3. Νεκταρία Παναγή (σκοποβολή) 352
  4. Άντρη Χριστοφόρου (ποδηλασία) 243
  5. Ταγκμάρα Χάντζλικ (στίβος) 191
  6. Ελίζα Ομήρου (τένις) 160
  7. Σοφία Θεολόγου (μπάσκετ) 159

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο) 444
  2. Απόλλων (ποδόσφαιρο) 385
  3. Ομόνοια (βόλεϊ) 277
  4. Εθνική Κύπρου (μπάσκετ) 116
  5. Εθνική Κύπρου (βόλεϊ) 101

Bραβεύτηκαν επίσης:

ΑΡΙΣΤΕΙΟ ΕΑΚ: Γυμνάσιο Ριζοκαρπάσου.

ΕΠΑΘΛΟ ΗΘΟΥΣ «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ»: Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης (ποδοσφαιριστής).

ΕΠΑΘΛΟ «ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ»: Νίκος Καρτακούλλης (ακαδημαϊκός).

ΕΠΑΘΛΟ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΗΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ: Κώστας Σχίζας (ιατρός).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΠΙΘΕΣΗ 2016-17: ΑΠΟΕΛ.

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΜΥΝΑ 2016-17: ΑΠΟΕΛ.

ΠΡΩΤΟΣ ΣΚΟΡΕΡ 2016-17: Ματ Ντάρμπισαϊρ (Ομόνοια).

ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Αντώνης Αρέστη (στίβος), Νεόφυτος Νικολάου (σκοποβολή)Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση).

ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΑ ΤΑΛΕΝΤΑ: Μενέλαος Ευσταθίου (τένις), Παναγιώτα Χαραλάμπους (σκοποβολή).

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ: Κεραυνός Στροβόλου (μπάσκετ)Εθνική ομάδα Ειδικών Ολυμπιακών Αγώνων (floorball), Χαράλαμπος Σωτηρίου (μπόουλιγκ), Ιωάννης Νεάρχου (μπόουλιγκ)Νίκος Καζίνος (μπόουλιγκ).

ΕΙΔΙΚΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗ: Ίδρυμα «Γκολ στη ζωή».

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ