«Ξεμπέρδεψε» εύκολα η Ομόνοια, μία… ανάσα από την τετράδα (pics)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΘΩΜΑ

Μία εύκολη νίκη με 3-0 απέναντι στον Άρη πήρε η Ομόνοια, η οποία είναι η τέταρτη συνεχόμενη των πρασίνων στο πρωτάθλημα, ανεβαίνει «κατακόρυφα» στην βαθμολογία και βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής τριών βαθμών από την 4η Ανόρθωση. Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Βύντρα στο 7’ με ένα πολύ δυνατό σουτ εντός της περιοχής, το 2-0 έκανε ο Λόπες στο 61’ μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σουτ, ενώ το τρίτο γκολ των πρασίνων σκόραρε στο 90’ ο Σόλομον με κεφαλιά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Πρόβλημα στις καθυστερήσεις για την Ομόνοια

Ευκαιρία με το «καλημέρα» του αγώνα είχε η Ομόνοια, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό το σουτ του Ντάρμπισαϊρ εντός της περιοχής, μετά από σέντρα του Μαργκάσα, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Νουρεντινόσκι. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 7ο λεπτό, οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ με ένα πολύ δυνατό εύστοχο σουτ του Βύντρα, εντός της περιοχής, ενώ στο 8’ ο Άρης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν το μακρινό σουτ του Εγγλέζου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Χριστοδούλου. Πέραν από μία πολύ καλή απόκρουση του Νουρεντινόσκι σε κοντινή κεφαλιά του Λόπες στο28’ η συνέχεια του ημιχρόνου κύλησε χωρίς κάποια φάση, με την Ομόνοια όμως να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Πέτεφ: «Συγχαρητήρια στον Άρη, κερδίσαμε τρεις σημαντικούς βαθμούς»

Στο 61’ ο Λόπες έκανε το 2-0, όταν η μπάλα έφτασε σε αυτόν από τον Ντάρμπισαϊρ, και στη συνέχεια μετά από μία ωραία ατομική ενέργεια και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Η συνέχεια του αγώνα κύλησε χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία, με τις δύο ομάδες να προφυλάσσουν ποδοσφαιριστές ενόψει της συνέχειας των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων, αλλά στο 90’ ο Σόλομον με κεφαλιά είπε τον τελευταίο λόγο στον αγώνα σκοράροντας το πρώτο του τέρμα με την φανέλα της Ομόνοιας. Στην επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος η Ομόνοια θα αγωνιστεί απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ ως φιλοξενούμενη (17/2), ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο (21/2).

Ομόνοια (Ιβάιλο Πέτεφ): Χριστοδούλου, Δημητρίου, Γ. Σοάρες, Βύντρα, Μαργκάσα, Ζαρκίνιο, Χέντβιχες, Α. Σοάρες, Χριστοφή (46’ Κιπιάνι), Λόπες (70’ Σόλομον), Ντάρμπισαϊρ (84’ Κανού).

Άρης (Νίκος Παναγιώτου): Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ντρομπάροφ (70’ Αζίζ), Μαμμίδης, Ευσταθίου, Ράντου, Παχίπης, Ταποκό, Φράγκος (79’ Πάγκαλος), Εγγλέζου (74’ Μαλεκκίδης), Μαραγκουδάκης.

Σκόρερ: 7’ Βύντρα, 61’ Λόπες, 90’ Σόλομον.

Κίτρινες: Δημητρίου, Α. Σοάρες / Ταποκό, Φράγκος, Μαμμίδης.