Aποφασιστικό βήμα παραμονής για τον Εθνικό

Ο Εθνικός Άχνας κέρδισε με 2-0 την ΑΕΛ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην πρώτη κατηγορία. Σε συνδυασμό με την ήττα της Πάφος FC από την Δόξα με 1-3, πλησίασε μείωσε στο -1 τη διαφορά από την ενδέκατη θέση.

Η ομάδα της Άχνας άρχισε πιο δυνατά στον αγώνα, καθώς το κίνητρο ήταν μονόπλευρο. Στo 7’ καταγράφηκε η πρώτη χαμένη ευκαιρία από τον Εθνικό, καθώς ο Σιότα Γκρικαλασβίλι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Ακολούθως, η ΑΕΛ ισοζύγισε τον αγώνα και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Πίεχ στο 17’ και στο 27’. Μετά το 29ο λεπτό, ανέλαβε εκ νέου τα ηνία του αγώνα ο Εθνικός και με πρωταγωνιστή τον Σ. Γκρικαλασβίλι, άνοιξε το σκορ στο 40’ με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, διαφυλάσσοντας το προβάδισμά του μέχρι την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου.

Γενικώς, ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και στο δεύτερο ημίχρονο με δυνατά μαρκαρίσματα, χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, όμως, ο Εθνικός κλείδωσε την νίκη με γκολ του Χατζηβασίλη στο 84’ με πλασέ εντός περιοχής. Η ομάδα του Εθνικού έχοντας πιο καθαρό μυαλό πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς και πλέον παραμένει ολοζώντανη στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Εθνικός Άχνας (Ντανίλο Ντόντσιτς): Μπογκαντίνοφ, Έβερτον, Ιάκομπ (86′ Ντε Αραούζο), Ατάντα, Κυριάκου, Αράμπαλ, Πινσέλι, Ε. Γκριγκαλασβίλι (91′ Πουτζιουρής), Κότο, Σ. Γκριγκαλασβίλι (68′ Ντε Βρίσε), Χατζηβασίλης.

ΑΕΛ (Διονύσης Διονυσίου): Σκόβρον, Ρομπέρ, Σιέλης, Σοάρες, Κυριάκου, Κουναντέρ, Οχενέ, Σαρδινέρο (46′ Σταύρου), Αγκάνοβιτς, Μέσκα (77′ Φράγκου), Πίεχ.

Σκόρερ: 40’ Ε. Γκριγκαλασβίλι, 84’ Χατζηβασίλης.

Κίτρινες: Πινσέλι (2η), Αράμπαλ (2η), Κότο Παγιές / Σιέλης, Πίεχ (2η)

LIVE… LIVE!

1’ Έναρξη αγώνα.

3’ Πρώτη επικίνδυνη φάση στον αγώνα. Εκτέλεση φάουλ από το ύψος του κέντρου του γηπέδου από τον Εθνικό, η μπάλα απευθείας έξω.

7’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Εθνικό. Κοντινό πλασέ από τον Γκριγκαλασβίλι, ο Σκόβρον απέκρουσε με τα πόδια.

12’ Πρώτη φάση από την ΑΕΛ, με άστοχο σουτ από τον Σιέλη

17’ Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ρομπέρ σέντραρε από τα αριστερά, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Πίεχ που έκανε πλασέ από την μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μπογκατίνοφ.

20’ Επικίνδυνο φάουλ για την ΑΕΛ τρία μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Εκτελέστηκε από τον Κουταντέρ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο τοίχος.

23’ Φάουλ από μακρινή απόσταση για τον Εθνικό, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σκόβρον.

27’ Νέα χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Πάσα από τον Σαρδινέρο από αριστερά και σουτ στην κίνηση από τον Πίεχ, το οποίο ήταν άστοχο.

29’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Σέντρα από τα δεξιά από τον Κότο και κεφαλιά από τον Χατζηβασίλη, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

32’ Ωραία ενέργεια από τον Γκρικαλασβίλι, ο οποίος κέρδισε κόρνερ. Το κόρνερ στη συνέχεια έμεινε αναξιοποιήτο. Ο Χατζηβασίλης κέρδισε κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Σκόβρον.

36΄Σουτ του Ρομπέρ από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

40’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΑΧΝΑΣ: Ο Σ. Γκριγκαλασβίλι «πυροβόλησε» με ένα τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση και η μπάλα κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του Σκόβρον.

45‘ Λήξη ημιχρόνου.

46’ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

49’ Σέντρα σουτ από τα αριστερά με τον Γκρικαλασβίλι, δεν προλαβαίνει ο Χατζηβασίλης να απειλήσει.

54’ Ακυρώνεται γκολ για την ΑΕΛ, σε καθαρή θέση οφ σάιντ ο Πίεχ, η ομάδα της Λεμεσού τα τελευταία λεπτά πιέζει για την ισοφάριση.

58’ Κόρνερ για την ΑΕΛ απευθείας στα χέρια του Μπογκατίνοφ

60’ Εκτός αγωνιστικού γηπέδου ο Ιάκομπ για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό. Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Σιέλη μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Χάρη Κυριακού.

64’ Σέντρα σουτ από τον Χατζηβασίλη, απόκρουσε ο Σκόβρον, κόρνερ για τον Εθνικό.

65΄ Κλασική ευκαιρία από τον Έβερτον μετά από την εκτέλεση κόρνερ με κεφαλιά από το ύψος της περιοχής την οποία απέκρουσε ο Σκόβρον.

68’ Πρώτη αλλαγή για την ομάδα του Εθνικού, έξω ο ΣΙότα Γκριγκαλασβίλι μέσα ο Ντε Βρίσε.

69’ Ο Πινσέλι δέχεται την κίτρινη κάρτα, χάνει τον επόμενο αγώνα καθώς συμπλήρωσε δύο κίτρινες κάρτες.

76’ Κίτρινη κάρτα στον Πίεχ  για την ΑΕΛ και για τον Αράμπαλ του Εθνικού, χάνουν και οι δύο την επόμενη αναμέτρηση της ομάδας τους.

78΄Αλλάγη για την ΑΕΛ, έξω ο Μέσκα μέσα ο Φράγκου.

78’ Νέα χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό ο οποίος πήγε να αξιοποιήσει λάθος της άμυνας της ΑΕΛ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

80’ Κίτρινη κάρτα στον Κότο.

82’ Σουτ από τον Φράγκου από μακρινή απόσταση και κόρνερ για την ΑΕΛ.

84’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΑΧΝΑΣ: Μετά από γύρισμα του Κότο, ο Χατζηβασίλης από θέση βολής έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Πλέον η Άχνα κάνει αποφασιστικό βήμα για την παραμονή.

86’ Αλλαγή για τον Εθνικό, έξω ο Ιάκομπ μέσα ο Ντε Αραούζο.

90’ Τρία λεπτά καθυστέρησης, ο Εθνικός κοντά σε μία μεγάλη νίκη.

90’+1 Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω Ε. Γκριγκαλασβίλι μέσα ο Πουτζιουρής.

90’+3 Τέλος αγώνα 2-0 ο Εθνικός Άχνας επί της ΑΕΛ.