Βάτερμαν: Έγραψε ιστορία, μα έχασε ευκαιρία

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Στο 90’ του προχθεσινού αγώνα με την ΑΕΖ (4-1) για την 7η αγωνιστική σταμάτησε το σερί απαραβίαστης εστίας που είχε ο ΑΠΟΕΛ από την αρχή του πρωταθλήματος. Ο Μπόι Βάτερμαν νικήθηκε μετά από 629 λεπτά, εντούτοις το μηδέν παθητικό σε έξι ματς από την αφετηρία αποτελεί επίδοση όλων των εποχών στην ιστορία των γαλαζοκιτρίνων.

Η προηγούμενη επίδοσή τους επιτεύχθηκε την περίοδο 1986-87, όταν δέχτηκαν γκολ για πρώτη φορά στο ματς της 6ης αγωνιστικής με τον Άρη (3-1). Σε εκείνη τη σεζόν χρειάστηκε η συμβολή δύο μεγάλων κίπερ. Στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής με την Ομόνοια (1-0), τραυματίστηκε ο Γιώργος Παντζιαράς και τη θέση του πήρε ο ανερχόμενος -τότε- Άντρος Πετρίδης. Ο δεύτερος δέχτηκε το τέρμα από τη λεμεσιανή ομάδα μετά από δύο αγωνιστικές.

Πάντως ο Βάτερμαν έχασε τεράστια ευκαιρία για ακόμη μεγαλύτερο επίτευγμα. Με το προχθεσινό γκολ που δέχτηκε δεν μπορεί να απειλήσει πια το ρεκόρ όλων των εποχών, που κατέχει η ΑΕΚ με τον Γκάι Χαΐμοφ. Η εστία του Ισραηλινού είχε παραβιαστεί στο 19’ του παιχνιδιού με την ΑΕΛ (1-2), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της περιόδου 2012-13.