Με τον οίστρο του Πιέρου! (pics)

Οι ποδοσφαιριστές του Τόμας Κρίστιανσεν είχαν αρκετά καλή παρουσία ειδικά στο πρώτο μέρος, όμως, χρειάζονται βελτίωση μιας και οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις πλησιάζουν...

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Πραγματοποιήθηκε το φιλικό – πρόβα τζενεράλε για τον ΑΠΟΕΛ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στο Δασάκι, με τους γαλαζοκίτρινους να παίρνουν τη νίκη με 2-1 χάρις σε δύο γκολ του Πιέρου Σωτηρίου. Δείτε εδώ το Live της αναμέτρησης, όπως το καταγράψαμε.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Κρίστιανσεν είχε την ευκαιρία να παρατάξει την πιθανή εντεκάδα για το πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα (12 ή 13 Ιουλίου), βγάζοντας τα συμπεράσματα του. Στα πολύ θετικά στοιχεία του σημερινού αγώνα, η πολύ καλή παρουσία του Σωτηρίου και οι επιθετικές διαθέσεις/συνδυασμοί των γαλαζοκιτρίνων.

Με ένα γρήγορο γκολ, μόλις στο 3ο λεπτό, ο Πίερος Σωτηρίου άνοιξε το σκορ. Όμορφα και αστραπιαία συνδυάστηκαν οι Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Βινίσιους και Σωτηρίου, με τον τελευταίο να βρίσκεται σε θέση βολής και να σκοράρει πλασάροντας από το ύψος του πέναλτι.

Άμεση ήταν η απάντηση του ΠΑΣ στο επόμενο λεπτό (4ο), με τον Γιάκου να παίρνει την κεφαλιά βρίσκοντας τον Φερφελή ο οποίος από κοντινή απόσταση έπιασε το σουτ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 13ο λεπτό, ο Εφραίμ μετά από σέντρα ακριβείας στον Σωτηρίου, ο τελευταίος σκόραρε με προβολή από κοντά, γράφοντας το 2-1 για τους πορτοκαλί.

Στο 19ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ απείλησε ξανά με κεφαλιά του Εφραίμ, μετά από σέντρα του Μιλάνοφ, η μπάλα, όμως, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και δεν πέρασε την γραμμή. Από εκείνο το σημείο και μετά, σημειώθηκαν κάποια σουτ και από τις δύο ομάδες, τα οποία πέρασαν μακριά από τις εστίες, φτάνοντας έτσι στο τέλος του ημιχρόνου (2-1).

Στα αρχικά στάδια του 2ου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων δεν μπήκαν τόσο επιθετικά όσο στο 1ο. Η πρώτη ευκαιρία άνηκε στον ΑΠΟΕΛ στο 54ο λεπτό, με τον Εφραίμ να πασάρει στον Σωτηρίου, ο οποίος από θέση βολής δεν κατάφερε το χατ τρικ.

Άργησε αλλά ήρθε η απάντηση του ΠΑΣ στο 69ο λεπτό όπου ο Κανάλες με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Βάτερμαν σε δύσκολη απόκρουση, ενώ στο 73ο λεπτό απείλησε ξανά με τον Γιάκο να μην μπορεί να σκοράρει από κοντινή απόσταση.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη στιγμή, καθώς ακολούθησαν πολλές αλλαγές και από τις δύο πλευρές τόσο σε πρόσωπα όσο και στο τρόπο παιχνιδιού.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ (71’ Μιλάνοφ), Καρλάο, Αστίθ (67’ Μερκής), Αλεξάνδρου, Βάντερ (84’ Παπαφώτης), Μοράις (80’ Αρτυματάς), Βινίσιους (67’ Ορλάντι), Εφραίμ (63’ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι (80’ Μπρεσάν), Σωτηρίου (88’ Χαραλάμπους).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης (82’ Κολοφιούκας), Μπέριος (79’ Μαυρόπανος), Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Κούρτης, Καρανίκας (74’ Δώνης), Ακόστα (82’ Μασούρας), Ναδάλες (82’ Ναδάλες), Γαρουφαλλιάς (54’ Λίλα), Γιάκος, Φερφελής (61’ Νικολιάς).