Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛLive: ΑΠΟΕΛ - Άρης 4-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: ΑΠΟΕΛ – Άρης 4-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Στους «8» του κυπέλλου προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ, αφού υπέταξε με 4-2 τον Άρη με ανατροπή σε ματσάρα στο ΓΣΠ, που είχε για πρωταγωνιστή τον Κβιλιτάια (δύο γκολ, ασίστ). Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν στο νοκ άουτ ματς του ΓΣΠ απέναντι στους πράσινους και θα εξακολουθήσουν να το παίζουν σε διπλό ταμπλό, διεκδικώντας τους δύο εγχώριους τίτλους.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι (89′ Γουίλερ), Δώνης (67′ Εντονγκαλά), Νταουσβίλι (87′ Σατσιάς), Σαρφό, Μαρκίνιος (67′ Εφραίμ), Ντάλσιο, Κβιλιτάια (67′ Ηλία).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βάνα, Μποακιέ, Μπρόρσον, Μπέγκστον (46′ Μαγιαμπέλα), Καζού (46′ Πηλέας), Μουσούντα, Στρούσκι (58′ Μπράουν), Σόκε, Μπαμπίκα (72′ Πακέ), Στεπίνσκι, Γκομίς (46′ Κακόριν).

Σκόρερ: Κβιλιτάια 27′, 37′, Ντάλσιο 39′, Εφραίμ 82′ / Στεπίνσκι 17′, Μποάκι 90’+2

AVAR: Ιωάννης Χριστοδούλου.

Παρατηρητής διαιτησίας: Μάριος Τσαγγάρης.

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

1′ Καλή ενέργεια του Μαρκίνιος από αριστερά και σέντρα, δεν έφτασε την μπάλα ο Δώνης.

3′ Ο Στεπίνσκι μπήκε στην περιοχή και σούταρε, μπλόκαρε ο Μπέλετς.

7′ Πολύ καλή ενέργεια του Μπέγκστον και σουτ στη γωνία, σπουδαία απόκρουση του Μπέλετς.

10′ Ο Σούσιτς έκανε σέντρα-σουτ, ο Βανά Άλβες έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

12′ Απίστευτη ευκαιρία με τον Μαρκίνιος, ο οποίος πήρε τη μακρινή μπαλιά του Νταουσβίλι και φάτσα με τον Άλβες έστειλε με πλασέ την μπάλα μόλις άουτ.

14′ Διπλό όχι του Μπέλετς σε κεφαλιά του Μπέγκστον και σουτ του Στρούσκι.

17′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Στεπίνσκι βγήκε στο τετ α τετ και νίκησε με πλασέ τον Μπέλετες. Ο Πολωνός πήρε πάσα από τον Γκομίς στο κέντρο του γηπέδου και έφτασε ανενόχλητος στην περιοχή από αριστερά, ζυγισε και με το δεξί έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία.

22′ Σουτ του Μπαμπίκα, μπλοκάρει ο Μπέλετς.

26′ Απίστευτη ευκαιρία του Άρη με τον Μπαμπίκα, ο οποίος προσπάθησε να αξιοποιήσει το λάθος του Ντβάλι. Μπήκε στην περιοχή, αρχικά νικήθηκε από τον Μπέλες και στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ενώ η εστία ήταν ανυπεράσπιστη.

27′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κβιλιτάια με προβολή ισοφαρίζει μετά από σέντρα του Σούσιτς.

30′ Ο Ντάλσιο πήρε εξαιρετική πάσα από τον Μαρκίνιος και εντελώς μόνος σούταρε στέλνοντας την μπάλα άουτ.

33′ Σουτ του Στεπίνσκι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία.

35′ Εκτός περιοχής σουτ του Στρούσκι, η μπάλα πάνω από την εστία.

37′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Σαρφό έβγαλε μακρινή μπαλιά και ο Κβιλιτάια επωφελήθηκε του λάθους που έκανε ο Μπρόρσον, μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Άλβες.

39′ ΓΚΟΛ 3-1! Ο Ντάλσιο πήρε ασίστ από τον Κβιλιτάια και με πλασέ σκόραρε.

43′ Ο Δώνης σέντραρε, ο Σούσιτς έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Άλβες.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

45’+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτερου ημιχρόνου.

50′ Μακρινό σουτ του Μουσούντα χωρίς τύχη.

58′ Ο Μαγιαμπέλα από κοντά έκανε αδύναμο σουτ και έδιωξε ο Κρέσπο.

60′ Ο Άρης έχει την κατοχή και προσπαθεί να μπει με νέο γκολ στο κόλπο της πρόκρισης, ενώ ο ΑΠΟΕΛ είναι πλέον πιο προσεκτικός.

61′ Η μπάλα στρώθηκε στον Σόκε, ο οποίος από το ύψος της περιοχής και λίγο δεξιά σούταρε για να μπλοκάρει ο Μπέλετς.

63′ Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Σαρφό, η μπάλα κόντραρε στον Μουσούντα.

65′ Δεν είναι ικανοποιημένος ο Μιλόγεβιτς, ετοιμάζει αλλαγές για να απαντήσει στις τέσσερις που έκανε ο Σπιλέφσκι.

66′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Πηλέα, δεν πρόλαβε ο Κακόριν.

67′ Έξω Κβιλιτάια, Δώνης, Μαρκίνιος, μέσα Ηλία, Εφραίμ και Εντονγκαλά.

72′ Σέντρα του Μπαμπίκα, δύσκολα έδιωξε ο Μπέλετς.

74′ Πρώτη τελική του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο με εκτός περιοχής σουτ του Εντονγκαλά.

81′ Ο Μαγιαμπέλα προσπάθησε να σκοράρει με σουτ στην κίνηση, όμως αστόχησε κατά πολύ.

82′ ΓΚΟΛ 4-1! Ο Εφραίμ βάζει τη σφραγίδα του στην εκτός συγκλονιστικού απροόπτου πρόκριση του ΑΠΟΕΛ στα προημιτελικά.

85′ Δοκάρι με εκτός περιοχής στου Μπράουν.

90’+2 ΓΚΟΛ 4-2! Ο Μποάκι με σουτ μειώνει.

90’+7 Τέλος παιχνιδιού.