Κάποτε θα γινόταν κι αυτό με τον Μοράις

Να γίνει αλλαγή και το ματς να μην είχε κριθεί...

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Το πρόσωπο του Νούνο Μοράις, όταν ο τέταρτος διαιτητής σήκωσε το φωτεινό πινακάκι για να γίνει αλλαγή στο 68ο λεπτό του προχθεσινού αγώνα, τα έλεγε όλα. Απόρησε αρχικά ο Πορτογάλος και στη συνέχεια έριξε άλλη μια ματιά για να επιβεβαιώσει πως ο αριθμός που αναγραφόταν με κόκκινα γράμματα ήταν όντως το 26. Δεν είναι καθόλου σύνηθες για τον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ να γίνεται αλλαγή, ιδιαίτερα σε παιχνίδια που δεν έχει «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη η ομάδα του.

Για να καταλάβετε, δύο όλες κι όλες φορές στο τρέχον πρωτάθλημα έγινε αλλαγή από τον Γιώργο Δώνη, αλλά και στα δύο οι γαλαζοκίτρινοι είχαν ήδη διασφαλίσει την κατάκτηση των τριών βαθμών. Η πρώτη ήταν την 11η αγωνιστική και δη στην εντός έδρας νίκη επί της Πάφος FC  (4-0), περνώντας εκτός στο 72ο λεπτό. Η δεύτερη φορά που έγινε αλλαγή ήταν στο ματς της 23ης αγωνιστικής απέναντι στον Εθνικό (7-1). Το ματς είχε κριθεί και βγήκε εκτός στο 80ό λεπτό για να πάρει ανάσες.