Με ήττα στο «Ναό» αποχαιρέτησε ο ΑΠΟΕΛ (pics & vid)

Ο ΑΠΟΕΛ αποχαιρέτησε με ήττα την φάση των ομίλων του Champions League

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΘΩΜΑ

Την ήττα με 3-0 από την Τότεναμ γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League, αποτέλεσμα που έφερε την 4η θέση στον όμιλο και δεν του επέτρεψε να συνεχίσει στη φάση των «32» του Europa League. Οι γαλαζοκίτρινοι ήθελαν καλύτερο αποτέλεσμα από την Ντόρτμουντ (ήττα 3-2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης) για να κατακτήσουν την 3η θέση, κάτι που δεν ήρθε τελικά μέσα στο «Γουέμπλεϊ», αλλά συνολικά ο ΑΠΟΕΛ είχε μία αξιοπρεπή παρουσία στους ομίλους του Champions League, συγκέντρωσε δύο βαθμούς και ολοκληρώνει με το κεφάλι ψηλά την παρουσία του στην διοργάνωση.

Η Τότεναμ μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα και στο 9’ είχε μία τριπλή ευκαιρία με τον Πέρεθ να αποκρούει ασταθώς την κεφαλιά του Ενκουντού και τον Γιορέντε να κάνει το σουτ στη συνέχεια, όμως ο Ρουέδα έκοψε τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια της φάσης ο Σάντσες αστόχησε από κοντά. Ο Γιορέντε ήταν σε θέση οφσάιντ και κανονικά η φάση δεν έπρεπε να συνεχιστεί. Στο 20ο λεπτό οι «πετεινοί» άνοιξαν το σκορ με ένα κοντινό πλασέ του Γιορέντε, μετά από γύρισμα του Οριέ, ενώ στο 37’ ο Σον με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του μετά από έναν ωραίο συνδυασμό με τον Γιορέντε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να σκοράρει ένα γκολ και είχε την καλύτερη του ευκαιρία στο 49’ με ένα διαγώνιο σουτ του Βούρου που βρήκε στον Ρόουζ και πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας της Τότεναμ. Στη συνέχεια όμως η Τότεναμ ισορρόπησε το ρυθμό του αγώνα και πέτυχε και τρίτο γκολ στο 80’ με κοντινό σουτ του Ενκουντού στην περιοχή.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πέρεθ, Βουρός, Ρουέδα, Καρλάο, Βούρος, Βινίσιους (46’ Βινίσιους), Μοράις, Ζαχίντ, Εμπεσίλιο, Αλωνεύτης (75’ Ντε Καμάργκο), Ποτέ (81’ Αντωνίου).

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Φορμ, Οριέ, Σάντσες, Φόιθ, Ρόουζ (70’ Πίτερς), Γουίνκς, Σισοκό, Ντέλε (88’ Στέρλινγκ), Ενκουντού, Σον (65’ Ντέμπελε), Γιορέντε.

Σκόρερ: 20’ Γιορέντε, 37’ Σον, 80’ Ενκουντού.

Κίτρινες: Οριέ, Ρόουζ / Σάλαϊ.