Η… συνήθεια του ΑΠΟΕΛ και το «μπαμ» με Κάσιο!

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Δεν αντιλέγει κανείς πως ο αυριανός αγώνας του ΑΠΟΕΛ με τον Εθνικό αποτελεί τεστ αντοχής, αλλά και χαρακτήρα. Λίγες μέρες μετά από το ταξίδι και ένα 90λεπτο υψηλών εντάσεων με τη Γιανγκ Μπόις, η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν επιβάλλεται να μαζέψει τα… κομμάτια της, να διαχειριστεί την πρώτη ήττα σε Κύπρο και Ευρώπη μετά από δύο μήνες (η αμέσως προηγούμενη ήταν με την Κοπεγχάγη στη Δανία, 0-1) και να απαντήσει στον αγωνιστικό χώρο του σταδίου της πρωτεύουσας, διασκεδάζοντας ώς ένα βαθμό τις εντυπώσεις.

Να κερδίσει τον αντίπαλο, επιστρέφοντας έτσι σε νικηφόρο τροχιά, δίνοντας παραλλήλως περισσότερη δυναμική στην πορεία που χάραξε προς τη διατήρηση των κεκτημένων της. Να κερδίσει και την όποια κούραση κουβαλούν οι παίκτες μετά από ένα ματς υψηλών εντάσεων και απαιτήσεων στην Ελβετία. Γιατί οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη στην αυριανή αναμέτρηση θα θεωρηθεί αποτυχία και εν τέλει πισωγύρισμα.

Οι γαλαζοκίτρινοι, ουσιαστικά, καλούνται να πράξουν απέναντι στην ομάδα της Άχνας αυτό που τείνει να τους γίνει συνήθεια εδώ και χρόνια. Δηλαδή; Τις προηγούμενες δέκα φορές που φιλοξένησαν τον Εθνικό, στις εννέα εξ αυτών εύκολα ή δύσκολα έφτασαν στο ζητούμενο. Εν ολίγοις, του πήραν τον… αέρα! Μάλιστα, όπως εύκολα διαπιστώνει κανείς βλέποντας τον πίνακα που παραθέτουμε, στα αμέσως προηγούμενα τέσσερα 90λεπτα συνδύασαν την επιτυχία με τη διατήρηση του μηδέν παθητικού.

Το τελευταίο τέρμα που δέχθηκαν από τον Εθνικό καταγράφηκε τη σεζόν 2011-12, όταν στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής (10/2/2012), ο Ηλίας Βαττής (νυν παίκτης της Καρμιώτισσας) στο 80ό λεπτό είχε γράψει το τελικό 2-1. Σε άλλους τρεις αγώνες οι πρωτευουσιάνοι είδαν την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας τους και σε μία εξ αυτών, ασφαλώς, δέχθηκαν τη μοναδική ήττα κατά τα προηγούμενα δέκα χρόνια από τον Εθνικό μέσα στο «σπίτι» τους. Και αυτή προ εξαετίας!

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής (14/2/11) ο Κάσιο στο 24ο λεπτό πέτυχε γκολ, προκαλώντας… σεισμικές δονήσεις στο στάδιο της πρωτεύουσας. Αυτό, ασφαλώς, ήταν και το μοναδικό παιχνίδι που ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε «ματώσει» το πλεκτό του Εθνικού. Σε δέκα αγώνες πρωταθλήματος βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο πλεκτό 21 φορές, μετρώντας δηλαδή μέσο όρο 2 τέρματα ανά ματς! Η πιο ευρεία νίκη ήταν προ διετίας, όταν είχε επιβληθεί με 4-0.

Η προϊστορία και όλα αυτά που απορρέουν από αυτήν διανθίζουν μια αναμέτρηση, δείχνοντας μια τάση με βάση τους αριθμούς. Επί σκηνής, βεβαίως, κρίνονται τα πάντα και εκεί η ομάδα του Κρίστιανσεν καλείται να επιβάλει τους δικούς της κανόνες, κάνοντας αύριο βράδυ 22 τους βαθμούς της.