Από την Ουαλία (μάλλον) αρχίζει το ταξίδι

H Δε Νιου Σεντς (Ουαλία) και η Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) αναμετρήθηκαν σήμερα στον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με το στενό 2-1 και να θέτουν βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Οι Ουαλοί προηγήθηκαν στο 13λεπτό με τον Quigley και οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» τρία λεπτά αργότερα με τον 16′ Fraternali. Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τον Μουλάν (40′).

Πάντως, σύμφωνα με τα στατιστικά του αγώνα η Δε Νιου Σεντς είναι πολύ καλύτερη ομάδα και όλα δείχνουν ότι θα είναι αυτή η πρώτη ευρωπαϊκή αντίπαλος των πρωταθλητών μας. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως η κατοχή ήταν υπέρ τους -σε όλο το παιχνίδι- με ποσοστό 70%-30%, ενώ οι τελικές ήταν 23 με 5!

Το πρώτο ματς με τον ΑΠΟΕΛ θα διεξαχθεί εκτός έδρας στις 12 ή 13 Ιουλίου και ο επαναληπτικός στις 19 ή 20 του ίδιου μήνα, δηλαδή μία εβδομάδα αργότερα.