Ελκυστικό ντεμπούτο

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του, απέναντι στον Ερμή, πετυχαίνοντας μιαν μάλλον άνετη νίκη και έδειξε μερικές από τις αρετές του, στέλνοντας αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια…

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Είχε ταχύτητα, έβγαλε αυτοματισμούς, έφτιαξε ευκαιρίες, είχε δοκάρια, πέναλτι, σκόραρε τρία γκολ και γενικά έκανε ένα ελκυστικό έως γοητευτικό ντεμπούτο μετά τους αγώνες της Ευρώπης.

Ο Ερμής, βέβαια, του έβαλε δύσκολα στην επανάληψη, σε κάποιες περιπτώσεις κατάφερε να αντιδράσει θετικά, σε κάποιες άλλες φάνηκε τυχερός. Όπως και να ‘χουν τα πράγματα, όπως είπε και ο Κρίστιανσεν, το σημαντικό για τον ΑΠΟΕΛ είναι πως μπήκε στο πρωτάθλημα με νίκη (3-0).

Η αλήθεια είναι πως οι γαλαζοκίτρινοι μπορούσαν (και έπρεπε) να καθαρίσουν το παιγνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Ο βασικός λόγος που δεν το κατάφεραν ήταν αφενός γιατί λειτούργησαν επιπόλαια στις φάσεις και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και αφετέρου γιατί ο Ερμής «ταμπουρώθηκε» στην άμυνα του και περίμενε τον αντίπαλο.

Στην επανάληψη, όταν οι «φτεροπόδαροι» υποχρεώθηκαν να βγουν μπροστά για να αναζητήσουν το γκολ, η άμυνα των πρωταθλητών σε ορισμένες περιπτώσεις τα χρειάστηκε, κάποιες φορές πιάστηκε στον ύπνο και σε κάποιες άλλες από τύχη την γλύτωσε.

Όταν πέρασε στον αγώνα ο Μπερτόλιο με δυο ενέργειες του τέλειωσε το παιγνίδι. Πρώτα στη φάση που κέρδισε το πέναλτι και κατόπιν στην ασίστ που έβγαλε στον Εφραιμ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Ο Αργεντινός στο λίγο χρόνο που αγωνίστηκε έδωσε δείγματα του πλούσιου ταλέντου και της ποιότητας του και έδειξε πως θα βοηθήσει εκεί όπου πραγματικά έχει ανάγκη ο ΑΠΟΕΛ. Στο να ανοίξει τις κλειστές άμυνες, αλλά και να βγάλει τις μπαλιές που έχουν ανάγκη οι επιθετικοί.

Με απλά λόγια το δείγμα του χθεσινού ΑΠΟΕΛ ήταν θετικό και οι έξι χιλιάδες φίλοι του που βρέθηκαν στο ΓΣΠ, πρέπει να έφυγαν ικανοποιημένοι από τα όσα είδαν να διαδραματίζονται στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ.

Η διακοπή πλέον έρχεται γάντι στους πρωταθλητές, αφού στη συνέχεια των περιμένουν πολλές και δύσκολες υποχρεώσεις σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, ενώ να μην ξεχνάμε πως το τελευταίο τριήμερο του Αυγούστου θα είναι άκρως καθοριστικό και ενδεικτικό σε ότι αφορά την ενίσχυση της ομάδας.