Δυόμισι ώρες παιχνίδι, με νικητή τον ΑΠΟΕΛ

Πλούσιο θέαμα και εναλλαγή συναισθημάτων πρόσφερε ο αγώνας για τις θέσεις 5-8 μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ολυμπιάς Φρενάρους. Το παιχνίδι είχε διάρκεια δυόμισι και πλέον ωρών, αφού οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. O ΑΠΟΕΛ κατέβαλε με 3-2 σετ (25-27 ,25-23 , 23-25, 25-21, 15-09) την αντίπαλό του και πλέον έγραψε το 3-0 σε νίκες θέλοντας άλλη μια νίκη πρόκρισης.

Το πρώτο σετ ήταν εντυπωσιακό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν να τα δίνουν όλα και τους «μαυροκόκκινους» να κερδίζουν 25-27 και να προηγούνται με 0-1 σετ. Στα ίδια επίπεδα κινήθηκε και το δεύτερο σετ μολονότι ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε πιο καλά οργανωμένο στα τελευταία στάδια κερδίζοντας 25-23 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Η Ολυμπιάς Φρ. πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον αντίπαλο κερδίζοντας με 23-25 το τρίτο σετ ανακτώντας ξανά το προβάδισμα 1-2. Ο ΑΠΟΕΛ δεν τα παράτησε και  στο τέταρτο σετ έπαιξε καλύτερα  ισοφαρίζοντας  σε ε 2-2 αφού το πήρε 25-21. Όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ με ο ΑΠΟΕΛ να διαθέτει  παραπάνω λύσεις κερδίζοντας 15-9. Συνάμα πήρε  τον αγώνα με 3-2 σετ.