ΑΠΟΕΛ: Φαγούρα 27 ολόκληρων μηνών

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Το ημερολόγιο έγραφε 21 Φεβρουαρίου 2015. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του Απόλλωνα που διεξήχθηκε στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, ο Τζον Αρνε Ρίισε είχε την έμπνευση να εκτελέσει γρήγορα ένα φάουλ που κέρδισε η ομάδα του λίγο πιο κάτω από το κέντρο. Ο Ράφικ Τζιμπούρ από τα αριστερά είχε βγάλει τη σέντρα και από κοντά ο Νούνο Μοράις (με κεφαλιά) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γαλαζοκίτρινοι με το γκολ του Πορτογάλου μέσου είχαν επιβληθεί με 1-0 των κυανόλευκων και από τότε, λες και κάποιος τους καταράστηκε! Δηλαδή; Όποτε υποδέχθηκαν στο ΓΣΠ την ομάδα της Λεμεσού δεν κατάφεραν να την κερδίσουν ούτε μία φορά. Πέρασαν εν ολίγοις 27 μήνες αγνοώντας τη λέξη νίκη μέσα στο «άντρο» τους. Θα καταφέρουν άραγε να γυρίσουν τον τροχό στα δύο παιχνίδια που απέμειναν, κατά τα οποία ισάριθμες φορές υποδέχονται στο στάδιο της πρωτεύουσας τον Απόλλωνα, αύριο για την τελευταία στροφή του πρωταθλήματος και την ερχόμενη Τετάρτη για τον τελικό του κυπέλλου όπου θέλουν να κάνουν το νταμπλ; Η μπάλα είναι στα πόδια των παικτών του Τόμας Κρίστιανσεν για να καταφέρουν να βάλουν ένα τέλος στο αρνητικό σερί, κλείνοντας τη σεζόν παραλλήλως με ακόμη πιο ψηλά το κεφάλι.

CYTAVISION - Live Sports

Στο εν λόγω διάστημα, λοιπόν, ο ΑΠΟΕΛ υποδέχθηκε τον Απόλλων έξι συνολικά φορές εκ των οποίων ηττήθηκε δύο φορές και τις υπόλοιπες κόλλησε στην ισοπαλία. Συγκεκριμένα κατά την τρέχουσα σεζόν μετρά μία ισοπαλία στο πρωτάθλημα (12η αγων. 1-1) και μία ήττα στο Σούπερ Καπ (1-2). Πέρυσι σε δύο ματς πρωταθλήματος δεν κέρδισε (13η αγων. 0-1, 30η αγων. 2-2), το ίδιο και στον αγώνα για την ημιτελική φάση του κυπέλλου (1-1). Και τη σεζόν 2014-15 είχε συμβιβαστεί στην ισοπαλία (25η αγων. 2-2).