«Απόδραση» της ΑΕΚ από το Λευκόθεο

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας ανδρών, όπου επικράτησε με 73-69 του ΑΠΟΕΛ μέσα στο Λευκόθεο. Οι Λαρνακείς ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν μέχρι και με 15 πόντους διαφορά.

Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο σκορ, όμως η ΑΕΚ ήταν πιο συγκεντρωμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφυγε με την νίκη από το γήπεδο.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Πρίμοζ Μπρέζετς με 16 πόντους (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Ανδρέας Σιζόπουλος με 14 πόντους (4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Κορυφαίος για τον ΑΠΟΕΛ ήταν ο Θερόν Μπάσεϊ με 20 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 30-44, 49-50, 69-73

ΑΠΟΕΛ (ΚΟΥΣΤΕΝΗΣ): Παντούρης 8 (2), Κασκίρης 6, Μόμπλεϊ 13 (1), Μπάσεϊ 20 (3), Μπράουν 10, Κούνας 4, Μπερνατόφσκι 8 (2).

ΑΕΚ (ΓΑΒΡΙΗΛ): Τόμας 12 (3), Μπρέζετς 16, Ντάσιτς 8 (1), Πέτροβιτς 8 (2), Παντελή 6 (2), Παλάλας 3 (1), Πίγκραμ 1, Μπιγκς 5, Σιζόπουλος 14 (4), Τρισόκκας.