Δεν σφυρίζει το… τρένο

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΛΑΡΚΟΥ

Το τελικό 3-0 μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» μπορεί να φαντάζει βαρύ για την Ανόρθωση, όμως η ήττα ήρθε δίκαια.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης οι παίκτες του Νεόφυτου Λάρκου έδειξαν διάθεση να πιέσουν, να τρέξουν και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ένα γκολ, εντούτοις στην επανάληψη το σκηνικό ήταν τελείως διαφορετικό.

Η μεγάλη, μοναδική και ανεπανάληπτη ευκαιρία του Μάρκους Χόλγκερσον στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ήταν μόνος κάτω από την εστία και με εξουδετερωμένο τον Παναγή, είναι σημείο αναφοράς, αλλά χωρίς εξαργύρωση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν. Η Ομόνοια εκμεταλλεύθηκε τα κενά της άμυνας της «Κυρίας», πέτυχε δυο γκολ σε δέκα λεπτά και όλα τελείωσαν. Η Ανόρθωση με αυτή την ήττα μένει μακριά, πολύ μακριά από την τρίτη θέση και την έξοδο στην Ευρώπη.

Πλέον, ελπίζει περισσότερο στην τέταρτη θέση με την… ελπίδα ότι θα δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η ομάδα, όμως, που είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι με αντίπαλο την Ομόνοια σε καμία περίπτωση δεν είναι σε θέση να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τη θέση που βρίσκεται σήμερα.

Απομένουν τέσσερις «τελικοί» για να διαφανεί αν η ομάδα του Λάρκου μπορεί να σώσει τη σεζόν με τα δεδομένα να είναι εις βάρος της. Τα πολλά λάθη που έγιναν φέτος, κυρίως από τη διοίκηση με τις επιλογές της, έχουν φέρει την ομάδα σε αγωνιστικό αδιέξοδο. Με παίκτες που δεν είναι σε θέση να σηκώσουν το βάρος της φανέλας της Ανόρθωσης και που δεν αντιλαμβάνονται πού βρίσκονται, είναι εξαιρετικά δύσκολο έως απίθανο να πετύχεις.

Στο στρατόπεδο των κυανόλευκων υποστηρίζεται ότι δεν θα τα παρατήσουν, όμως, πόσα μπορούν να αλλάξουν μέσα στις επόμενες τέσσερις αγωνιστικές; Το κλίμα, είναι λογικό, να μην είναι καθόλου καλό με τα δεδομένα που έχουν δημιουργηθεί. Η καλή εμφάνιση με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ ήταν τελικά μια παρένθεση για την Ανόρθωση;

Ο Κάλβο για μια ακόμη φορά ήταν εκτός παιχνιδιού και πολύ κακός, ο Χόλγκερσον τραγικός σε ένα ακόμη παιχνίδι, επιθετικά η ομάδα παρά τη διάθεση που έδειχνε δεν μπορούσε να φτιάξει μεγάλες φάσεις για να σκοράρει και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο σήκωσε ψηλά τα χέρια, παραδόθηκε και έπεσε αμαχητί.