Αγγίζει την κούπα ο Θρύλος!

ΟΜΟΝΟΙΑ-ΑΠΟΕΛ 0-2

Η αποχώρηση του Τιμούρ Κετσπάγια φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά για τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ.

Με εντελώς αλλαγμένη την ψυχολογία και σαφώς πιο φρέσκοι από αυτούς της Ομόνοιας, «πάτησαν» την «αιώνιο» αντίπαλο για τρίτη φορά (0-2) φέτος και διατήρησαν το προβάδισμα των 4 βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΚ.

Ο Γιάννης Γιαννώτας είπε «ευχαριστώ» στα δύο λάθη των αμυντικών του «τριφυλλιού» και με δύο γκολ (23′ και 44′)… υπέγραψε τη νίκη για την ομάδα του!

Και οι γαλαζοκίτρινοι απέδειξαν ξανά πως έχουν πάρει (για τα καλά) τον αέρα της Ομόνοιας και πως δεν μασάνε ούτε από απουσίες, ούτε από εσωτερικά προβλήματα, ούτε από τη μουρμούρα του κόσμου.

Με έξυπνη τακτική επέλεξαν να πιέσουν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου τους πράσινους (τουλάχιστον για μία ώρα), εκμεταλλεύτηκαν τα τραγικά λάθη τους και σκόραραν δύο φορές για να προσθέσουν άλλους τρεις βαθμούς στο σακούλι τους.

Πλέον, με νίκη τη Μεγάλη Πέμπτη επί της ΑΕΚ θα ξεφύγει στο +7 και θα κατακτήσει για 25η φορά στην ιστορία του τον τίτλο του πρωταθλητή.

Από την άλλη, η Ομόνοια παρουσιάστηκε πολύ επηρεασμένη από την προσπάθεια στον ημιτελικό του κυπέλλου δεν ήταν ποτέ έτοιμη για ένα τέτοιου είδους παιχνίδι και για άλλη μία φορά κόντρα στον ΑΠΟΕΛ πλήρωσε ακριβά τα λάθη της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο απειλητική στην επίθεση, έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες, αλλά ήταν ήδη αργά, αφού ο αντίπαλος ήταν μπροστά στο σκορ και προτίμησε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ. Έτσι, η διαφορά των 3 βαθμών από τον τέταρτο Απόλλωνα έχει εξανεμιστεί, με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες στην κούρσα για κατάληξη της 3ης θέσης.

Live…

1′ Έναρξη του αγώνα.

5′ Σέντρα του Σέρινταν, δυνατή κεφαλιά του Σκέμπρι λίγο έξω.

7′ Κίτρινη στον Ρούνιε για φάουλ στον Σωτηρίου.

10′ Αργός ρυθμός και λίγες φάσεις μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.

10′ Σέντρα του Μπαντιμπάνγκα από πλάγια θέση στην περιοχή, ο Πάρντο βγαίνει και καθαρίζει τη φάση.

13′ Κίτρινη στον Οικονομίδη γιατί καθυστέρησε τη γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Βάντερ.

14′ Νέα κίτρινη αυτή τη φορά στον Αστίθ για σκληρό φάουλ στον Ασίς.

16′ Μακρινό σουτ του Μπαντιμπάνγκα, έξω.

19′ Ο Ντε Βινσέντι μόνος από πλάγια θέση στην περιοχή επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση και αστοχεί.

20′ Στο έδαφος ο Σκέμπρι, ζητάει πέναλτι, τίποτα δείχνει ο Νικολαΐδης.

22′ Σέντρα του Σέρινταν, μόνος ο Σκέμπρι κάνει την κεφαλιά, από καλή θέση, η μπάλα έξω.

23′ ΓΚΟΛ 0-1: Σέντρα του Αλεξάνδρου από αριστερά, ο Γιαννώτας μόνος από δεξιά συγκλίνει στην περιοχή και με δυνατή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Παναγή!

25′ Φάουλ του Αλεξάνδρου στον Καρλίτος στη γραμμή της περιοχής, ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

36′ Κίτρινη στον Μοράις είναι η 2η και θα απουσιάσει από το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

37′ Κίτρινη σε Μαργκάσα και Ντε Βινσέντι για αψιμαχίες των ποδοσφαιριστών στην πλάγια γραμμή.

38′ Για τον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ είναι η δεύτερη και θα απουσιάσει και αυτός από το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

44′ ΓΚΟΛ 0-2: Ο Σωτηρίου κλέβει την μπάλα μετά το λάθος γύρισμα του Καρλίτος στον Ρούνιε δίνει έτοιμο γκολ στον Γιαννώτα και αυτός με δυνατό σουτ διπλασιάζει τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ!

45’+2 Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Φλορέσκου.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Αρχίζει το δεύτερο ημιχρονο.

46′ Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Μπεμπέ στη θέση του Οικονομίδη.

47′ Αδύναμο σουτ του Αρτυματά, έξω.

48′ Ο διαιτητής διακόπτει το παιχνίδι γιατί οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ άναψαν δεκάδες φωτοβολίδες στο νότιο πέταλο.

49′ Τεράστια ευκαιρία για το 0-3 με τον Βάντερ μόνο απέναντι στον Παναγή να πλασάρει απελπιστικά πάνω από την εστία.

54′ Σέντρα του Μπεμπέ, ο Ρούνιε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, σουτάρει πολύ ψηλά από την εστία.

55′ Κίτρινη στον Ασίς μάλλον για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή.

58′ Η σειρά των φίλων της Ομόνοιας στη βόρεια κερκίδα να διακόψουν το ματς λόγω άναμμα φωτοβολίδων.

60′ Σέντρα του Σέρινταν από καλή θέση, ο Αλεξάνδρου διώχνει σε κόρνερ πριν από τον Σκέμπρι.

61′ Σέντρα του Σέρινταν, ο Σκέμπρι συγκρούεται με τον Πάρντο, η μπάλα φτάνει στον Ρούνιε, ο οποίος σουτάρει αδύναμα και ο Ισπανός πέφτει και μπλοκάρει.

65′ Κίτρινη στον Φλορέσκου για φάουλ στον Ντε Βινσέντι.

66′ Πέναλτι ζητά επίμονα ο Βάντερ σε πέσιμο του στην περιοχή της Ομόνοιας, τίποτα δείχνει ο Νικολαΐδης που είναι κοντά στη φάση.

67′ Δυνατό σουτ του Μπαντιμπάνγκα, από καλή θέση, χτυπά στον Μερκή και φεύγει κόρνερ.

68′ Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Χαραλαμπίδης στη θέση του Βάντερ.

69′ Δεύτερη κίνηση για τον Μιλόγεβιτς, ο Κιρμ στη θέση του Ασίς.

71′ Κίτρινη στον Χαραλαμπίδη στα… όρια της κόκκινης για φάουλ στον Μαργκάσα.

73′ Πολύ σκληρό φάουλ του Γιαννώτα στον Καρλίτος, έντονες αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών, αφού το φάουλ του Ελλαδίτη είναι για κόκκινη. Ο Νικολαΐδης δείχνει από μία κίτρινη στον κάθε ένα.

73′ Μέσα στις αψιμαχίες ο Ρομαρίκ πιάνει από τον λαιμό τον Μιλάνοφ και θα έπρεπε να αποβληθεί και αυτός.

74′ Ο Κωστή αποσύρει τον νευρικό Γιαννώτα, ο οποίος δίνει τη θέση του στον Αλωνεύτη.

79′ Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Χριστοφή αντί του Μπαντιμπάνγκα.

79′ Επιθετικό φάουλ χρεώνεται ο Ρούνιε, δεν υπάρχει κάτι στη φάση, και ενώ η μπάλα φτάνει στα πόδια του αμαρκάριστουν στην περιοχή Χριστοφή.

80′ Τρίτη κίνηση και για τους γαλαζοκίτρινους, ο Αμορίν στη θέση του Σωτηρίου.

81′ Αδύναμο σουτ του Σκέμπρι, ο Πάρντο μπλοκάρει.

82′ Μακρινό σουτ του Αμορίν, ο Παναγή μαζεύει.

85′ Κεφαλιά του Σκέμπρι, ψηλά έξω.

87′ Ωραία συνεργασία των Χριστοφή και Σκέμπρι, ο Μαλτέζος σε καλή θέση επιλέγει να βρει τον Σέρινταν αντί να πλασάρει.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για το 0-3, ο Χαραλαμπίδης μόνος απέναντι στον Παναγή δεν βρίσκει την μπάλα όπως θέλει.

90’+2 Δεύτερη κίτρινη στον Ντε Βινσέντι για φάουλ στον Μπεμπέ και ο Αργεντίνος παίρνει τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

90’+5 Τέλος του αγώνα.

Ομόνοια (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Παναγή, Καρλίτος, Ρούνιε, Ρομαρίκ, Μαργκάσα, Φλορέσκου, Οικονομίδης (46′ Μπεμπέ), Ασίς (69′ Κιρμ), Μπαντιμπάνγκα (79′ Χριστοφή), Σκέμπρι, Σέρινταν.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Κωστή): Πάρντο, Μιλάνοφ, Μερκής, Αστίθ, Αλεξάνδου, Μοράις, Αρτυματάς, Ντε Βινσέντι, Βάντερ (68′ Χαραλαμπίδης), Γιαννώτας (74′ Αλωνεύτης), Σωτηρίου (80′ Αμορίν).

Σκόρερ: Γιαννώτας 23′, 44′

Κίτρινες: Ρούνιε, Οικονομίδης, Μαργκάσα, Ασίς, Φλορέσκου, Καρλίτος / Αστίθ, Μοράις (2η), Χαραλαμπίδης, Γιαννώτας

Αποβολές: Ντε Βινσέντι (2η κίτρινη)