Άλωσε την έδρα του Απόλλων ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας με 82-76 του Απόλλωνα. Η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ στη δεύτερη και τρίτη περίοδο να είναι καλύτερος και να δημιουργεί διαφορά στο σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλων ήταν βελτιωμένος, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα λίγο πριν από το φινάλε του αγώνα, με τους γαλαζοκίτρινους να έχουν πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού και να παίρνουν τη νίκη, η οποία τους ανεβάζει στους 18 βαθμούς, ενώ ο Απόλλων πήγε στους 14 βαθμούς.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζάστιν Μπέικερ με 21 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε επίσης ο Βασίλης Κούνας με 14 πόντους (1 ριμπάουντ). Από την ομάδα του Απόλλωνα, πολύ καλός ήταν ο 17χρονος Πόλυς Ηλιάδης που σημείωσε 15 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 31-46, 50-66, 76-82

Απόλλων (Λούκας Αντωνίου): Φίλερ 22 (1), Τομπάζος, Μπλάκμον 11 (3), Μαντοβάνης, Σάμουελς 13 (3), Ηλιάδης 15 (5), Τέρμαν 9, Άγγονας 3 (1), Σωφρονίου, Παντούρης 3 (1), Μακρυγιάννης.

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Γκάρι 12 (1), Ιερωνυμίδης 3 (1), Μπέικερ 21 (1), Κεμπ 5 (1), Τζέφερσον 8, Φλέμινγκ 8 (1), Κούνας 14, Κασκίρης 4, Ζντράβιτς 7 (1).