Στοίχισε η τακτική του Ιμανόλ Ιδιάκεθ

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΛΑΡΚΟΥ

Ήττα που φέρνει έντονο προβληματισμό και απογοήτευση ήταν αυτή που δέχθηκε προχθές η ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου από την Ανόρθωση. Το 1-3 στο «ΑΕΚ Αρένα» και ο τρόπος που αγωνίστηκε η ομάδα, προκαλούν ανησυχία, ενώ έφεραν εκ νέου μουρμούρα στις τάξεις των φίλων της προς τον Ιμανόλ Ιδιάκεθ.

Η ΑΕΚ προσπαθεί να βρει ρυθμό στο παιχνίδι της και να καταφέρει να σταθεροποιήσει την απόδοσή της, αλλά δεν μπορεί. Ο Βάσκος προπονητής φέρει ευθύνη για τον τρόπο που παρέταξε την ομάδα του. Ειδικά στο πρώτο μισάωρο, η ΑΕΚ δεν βλεπόταν. Η «Μεγάλη Κυρία» έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και ο Ράγιος με τα δυο του γκολ «σκότωσε» το ματς. Η χρησιμοποίηση του Μοϊσόφ δεξιά στην τριπλέτα της άμυνας ήταν ατυχέστατη κίνηση, αφού ο Καλό με την ταχύτητά του δημιούργησε προβλήματα, ενώ κέρδισε το πέναλτι από το οποίο προήλθε το 0-2.

CYTAVISION - Live Sports

Ο Ιδιάκεθ άλλαξε τον σχηματισμό στο 27’ αποσύροντας τον Μοϊσόφ και βάζοντας στο ματς τον Μπόλιεβιτς. Το 3-5-2 μετατράπηκε σε 4-1-4-1 και η ομάδα της Λάρνακας ισορρόπησε, χωρίς όμως να πετύχει κάτι ουσιαστικό. Ούτε το γκολ του Τρισκόφσκι (48’) άλλαξε κάτι, μιας και ήρθε 11 λεπτά αργότερα ήρθε το 3-1 από τον Ολιβέιρα (59’).

Ο Ιδιάκεθ έκανε και άλλες αλλαγές σχηματισμών σε 15 λεπτά, από 4-4-2 σε 3-5-2, αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Ήταν η δεύτερη εντός έδρας ήττα για την ΑΕΚ, αφού έχασε με το ίδιο σκορ από τον Απόλλωνα στο ματς πρωταθλήματος.

Το προχθεσινό αποτέλεσμα θέτει την ΑΕΚ ως το μεγάλο αουτσάιντερ για πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου. Ήταν η πρώτη ήττα της στο κύπελλο μετά από σχεδόν τρία χρόνια. Η τελευταία φορά που ηττήθηκε στον θεσμό του κυπέλλου ήταν στις 12 Μαρτίου του 2014 από τον Ερμή (0-2) και είχε αποκλειστεί. Πέρσι αποκλείστηκε στα πέναλτι με δύο ισοπαλίες απέναντι στην Ομόνοια και πρόπερσι από την ΑΕΛ με δύο ισοπαλίες και πάλι. Πλέον, η προσοχή στρέφεται αποκλειστικά στο παιχνίδι με τον Ερμή και μοναδικός στόχος είναι η νίκη. Εκτός πλάνου είναι οι τραυματίες Τέτε και Μιντίκκης.