Φέρτε της (από τώρα) τον επόμενο, καθάρισε από ‘δω! (pics & vid)

Η ΑΕΚ... καθάρισε με την υπόθεση πρόκριση από τον πρώτο της ευρωπαϊκό αγώνα στη φετινή σεζόν κόντρα στην Φολγκόρε την οποία κέρδισε με 3-0!

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Η εμφάνιση της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Φολγκόρε, έφθανε και περίσσευε για να καθαρίσει από νωρίς την αντίπαλό της και κατ’ επέκταση να «τσεκάρει» εισιτήριο για την επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Στον πρώτο αγώνα με την ομάδα από το Σαν Μαρίνο για πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ, οι κιτρινοπράσινοι κέρδισαν πανεύκολα με 3-0 τη αδύναμη Φολγκόρε και βρίσκονται με το ενάμισι πόδι στον β’ προκριματικό γύρο της εν λόγω διοργάνωσης εκεί όπου θα την περιμένει μία εκ των Ντιφερντάντζ Λουξεμβούργου και Κλίφτονβιλ Βορείου Ιρλανδίας οι οποίες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο Λουξεμβούργο.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, η ΑΕΚ έδειξε τα… δόντια της από το πρώτο μέρος, εκεί όπου πέτυχε όλα της τα γκολ με τους Τρισκόφσκι (22’ και 34’) και Άλβες (31’). Το πρώτο γκολ επετεύχθη με κοντινό σουτ-«ριμπάουντ» του «Τρίσκο» έπειτα από ασταθή απόκρουση του Μοντανάρι σε μακρινό απευθείας φάουλ του Χαραλάμπους.

Το 2-0 σημειώθηκε από τον Άλβες με πλασέ εντός περιοχής, σε τετ α τετ του Βραζιλιάνου με τον Μοντανάρι, έπειτα από μακρινή ψηλοκρεμαστή σέντρα του Τέτε και το 3-0 σημειώθηκε με βολέ του Τρισκόφσκι εντός περιοχής, έπειτα από ασίστ του Μιντίκκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπικής διαδικασίας για τους ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιδιάκεθ, και προσφέρθηκε για ξεκούραση, αφού το 3-0 προσφέρει μεγάλη ασφάλεια ενόψει του επαναληπτικού στο Σαν Μαρίνο, ο οποίος θα διεξαχθεί μία εβδομάδα αργότερα, δηλαδή στις 7 Ιουλίου.

Καταληκτικά, ικανοποιητική ήταν η προσέλευση των οπαδών της ΑΕΚ στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Φολγκόρε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Περίπου 3.000 φίλοι της ομάδας της Λάρνακας βρέθηκαν στο γήπεδο και παρακολούθησαν την πρώτη επίσημη αναμέτρησή της για τη νέα σεζόν.

Αρκετά καλή διαιτησία

Αρκετά καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Λετονού Ζέμπεκ, ο οποίος έβγαλε κάρτες εκεί που χρειαζόταν και δεν σταματούσε το παιχνίδι εύκολα. Το μοναδικό σοβαρό του λάθος ήταν όταν στο 16’ ο Γκενεστρέτι μετά από κεφαλιά του Καταλά έκανε χέρι, αλλά ο Ζέμπεκ δεν καταλόγισε το πέναλτι.

«Κιτρινοπράσινο» ντεμπούτο ο «Μπίδης»

Ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ δεν επέλεξε για την ενδεκάδα της ΑΕΚ κανένα από τα αποκτήματα του τρέχοντος καλοκαιριού, καθώς δεν συμπεριέλαβε σε αυτήν τον Κωνσταντίνο Χαραλαμπίδη. Ο Κύπριος διεθνής πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 64ο λεπτό, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του με την κιτρινοπράσινη φανέλα.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τάουντουλ, Μιντίκκης, Καταλά, Μοϊσόφ (74’ Μοϊσόφ), Χαραλάμπους (84’ Εγγλέζου), Τέτε (64’ Χαραλαμπίδης), Λαρένα, Λαμπάν, Τρισκόφσκι, Τομάς, Άλβες.

Φολγκόρε (Λουτσιάνο Μουλαρόνι): Μοντανάρι, Ρίγκι (70’ Μπρόλι), Νούτσι (59’ Αγκελίνι), Μουτσίνι, Τραΐνι, Μπέτσι (86’ Ρόσι), Περότα, Τζενεστρέτι, Ιρσχ, Κινταβάλα, Καμιλίνι.

Θεατές: 3.000 περίπου.

Γήπεδο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Σκόρερ: 22’, 34’ Τρισκόφσκι, 31’ Άλβες.

Κίτρινες: 55’ Ρίγκι, 56’ Τραΐνι, 66’ Ιρσχ, 68’ Αγκελίνι, 71’ Καμιλίνι.

Αποβολές: – / -.

Διαιτητής: Άλεξαντρς Γκόλουμπεβς (Λετονία).

Βοηθοί: Ράιμοντς Τάτρικς (Λετονία) και Γιεβγκένιγς Μόροζοβς (Λετονία).