Η χειρότερη στην καριέρα του

Ένα μόλις γκολ πέτυχε ο Ματέους Πιατκόφσκι στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο...

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς πόσες επιπλέον ευκαιρίες θα πάρει ο Ματέους Πιατκόφκι στην τελική ευθεία των υποχρεώσεων του ΑΠΟΕΛ.

Ο Πολωνός επιθετικός, που αποτέλεσε στα τρία από τα πέντε τελευταία παιχνίδια μία εκ των τριών αλλαγών του Τιμούρ Κετσπάγια, εξακολουθεί να «ξοδεύει» αβέρτα τις ευκαιρίες, σπρώχνοντας τον εαυτό του στην εξώπορτα του προπονητικού κέντρου «Αρχάγγελος».

CYTAVISION - Live Sports

Εκεί που ο Φερνάντο Καβενάγκι αποτέλεσε παρελθόν και ο Πιέρος Σωτηρίου χρειάζεται ένα καλό στήριγμα στη γραμμή κρούσης, αυτός δεν λέει να μπει (έστω και καθυστερημένα) στο πνεύμα του συνόλου, δίνοντας λύσεις. Μοιάζει σαν το ψάρι έξω από το νερό. Η… μηχανή του είναι συνεχώς στην ένδειξη «off».

Μάλιστα, η επιμονή του Γεωργιανού προπονητή να τον κρατά στον «αναπνευστήρα» αποτελεί πηγή έντονης κριτικής. Ένα μόλις γκολ πέτυχε ο 31χρονος επιθετικός στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο και αυτό στην εκπληκτική νίκη με 9-0 επί της Νέας Σαλαμίνας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Είχε πετύχει, για να ακριβολογούμε, το ένατο τέρμα. Εν ολίγοις, η εν λόγω επίδοση (συν ο χρόνος συμμετοχής) είναι για… κλάματα. Μάλιστα, συνιστά τη χειρότερη του παίκτη στην επαγγελματική του καριέρα.

Η αμέσως προηγούμενη ήταν τη σεζόν 2009-10, όταν στην πολωνική Γκορζόφ σε 27 αγώνες πρωταθλήματος (2.092 λεπτά) είχε πετύχει μόλις δύο τέρματα.