Το αλογάκι… δεν κρατιόταν με τίποτα!

Το δικαίωμα να ονειρεύεται τον τελικό του Κυπέλλου κέρδισε με το σπαθί της η ΑΕΛ! Οι παθιασμένοι «βυσσινί» έκαναν κατάθεση ψυχής απέναντι στην ελλιπέστατη και προβληματική ΑΕΚ και την έφεραν τούμπα στις καθυστερήσεις (2-1). Παρόλο που προηγήθηκαν μ’ ένα γκολ που ξεσήκωσε θύελλα δικαιολογημένων αντιδράσεων (καθώς ξεκίνησε από φάουλ για κόκκινη του Μοράν και οριακό οφσάιντ του σκόρερ Μασούντ), οι «κιτρινόμαυροι» δεν άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων.

Έτσι, το γκολ του Ναζλίδη από ένα συζητήσιμο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και το «χτύπημα» του Κρίζμαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έφεραν τη μεγάλη ανατροπή που έκανε θρίλερ τη ρεβάνς του ΟΑΚΑ. Όαση για την ΑΕΚ ο Χριστοδουλόπουλος, που είχε δοκάρι στο 1-1 και έφτιαξε αρκετές φάσεις, τις οποίες δεν αξιοποίησαν οι συμπαίκτες του.