Σε απόσταση… αναπνοής η Μίλαν (vds)

Η 25Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Το αήττητο σερί της μέσα στο 2016 που πλέον έφτασε στα επτά παιχνίδι πρωταθλήματος, συνέχισε η Μίλαν με το 2-1 στην έδρα της επί της Τζένοα.

Με τη νίκη τους στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της ημέρας, οι Μιλανέζοι παρέμειναν σε απόσταση δύο βαθμών από την Ίντερ και την πέμπτη θέση που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο Μπάκα μόλις στο 5′ έβαλε μπροστά τη Μίλαν ενώ στο 63′ ο Χόντα έκανε το 2-0. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 90+2′ ο Τσέρτσι με την Τζένοα να συνεχίζει να βρίσκεται οριακά πάνω από τις θέσεις του υποβιβασμού.

CYTAVISION - Live Sports

Ηττα για τον Καρνέζη

Εξάλλου, την ήττα με σκορ 1-0 και μάλιστα εντός έδρας, γνώρισε η Ουντινέζε του Ορέστη Καρνέζη. Ο Ελληνας τερματοφύλακας αγωνίστηκε σε όλο το ματς, όμως είδε την ομάδα του να μένει στους 25 βαθμούς, γνωρίζοντας την 12η ηττα της.

Στις καθυστερήσεις η Φιορεντίνα

Σε μία αναμέτρηση με τρεις αποβολές, δύο για την Ίντερ και μία για την Φιορεντίνα, οι «βιόλα» πήραν τη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Μπαμπακάρ. Για τους νικητές στον πάγκο έμεινε ο Παναγιώτης Κονέ.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Πέμπτη 11/2

Λάτσιο – Βερόνα 5-2 (45′ Μάτρι, 50′ Μάουρι, 69′ ‘Αντερσον, 82′ Κεϊτά, 90′ πεν. Καντρέβα – 72′ Γκρέκο, 79’ Τόνι)

Παρασκευή 12/2

Κάρπι – Ρόμα 1-3 (61′ Λαζάνια – 56′ Ντιν, 84′ Τζέκο, 85′ Σαλάχ)

Σάββατο 13/2

Έμπολι-Φροζινόνε 1-2 (60′ Μακαρόνε/ 17′, 73′ πεν. Σιοφάνι )

Κιέβο-Σασουόλο 1-1 (29′ πέν. Μπίρσα – 30′ Σανσόνε)

Γιουβέντους – Νάπολι 1-0 (88′ Τζάτζα)

Κυριακή 14/2

Μίλαν – Τζένοα 2-1 (5′ Μπάκα, 63′ Χόντα – 90+2′ Τσέρτσι)

Ουντινέζε – Μπολόνια 0-1 (79′ Ντέστρο)

Παλέρμο – Τορίνο 1-3 (2′ Τζιλαρντίνο – 19’πεν, 69′. Ιμόμπιλε, 31’αυτ. Γκονζάλεζ, )

Σαμπντόρια – Αταλάντα 0-0

Φιορεντίνα – Ίντερ 2-1 (60′ Μπόρχα Βαλέρο, 90+1′ Μπαμπακάρ – 26′ Μπρόζοβιτς)