Aθλητικά NέαΕίχε… Αντρέ Σίλβα στο τέλος η Μίλαν! (vid)

Είχε… Αντρέ Σίλβα στο τέλος η Μίλαν! (vid)

Με γκολ στο τέλος από τον Αντρέ Σίλβα η Μίλαν πέρασε από την έδρα της Τζένοα με 0-1, σε μία αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της φετινής Serie A.

Η Μίλαν ήθελε τη νίκη απέναντι στην Τζένοα, ώστε να παραμείνει κοντά στις θέσεις για την Ευρώπη και μπήκε με αυτό το σκοπό από το ξεκίνημα του αγώνα. Προσπάθησε να φανεί απειλητική, όμως όσες ευκαιρίες δημιούργησε δεν τις εκμεταλλεύτηκε, αφού τα χαλούσε όλα στην τελική προσπάθεια. Η Τζένοα θέλησε να παίξει στην κόντρα κυρίως, όμως δεν της βγήκε και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν δεν σταμάτησε να παλεύει για να βρει το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα νίκης, όμως είτε τα κακά τελειώματά της, είτε η άμυνα της Τζένοα δεν της επέτρεπαν να ανοίξει το σκορ. Όλα αυτά όμως, μέχρι το 90’+4′, όταν ο Αντρέ Σίλβα έκανε το 0-1 για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο. Το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα και η Μίλαν πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη.