Aθλητικά NέαΤο πήρε η πιο αποτελεσματική

Το πήρε η πιο αποτελεσματική

Η Κρίσταλ Πάλας ευτύχησε στις ελάχιστες καλές ευκαιρίες που δημιούργησε για γκολ, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βαλντές, με τη Μίντλεσμπρο να μη βρίσκει το στόχο όσες φορές θα μπορούσε και τους «αετούς» να φεύγουν από το «Riverside» με σπουδαία νίκη, με σκορ 2-1.

Κάτι τέτοιες στιγμές, όπως αυτή που σημειώθηκε στο 16ο λεπτό του παιχνιδιού, περιμένουν στην Πάλας από τον Κριστιάν Μπεντεκέ και γι’ αυτό το ακριβοπλήρωσαν. Ο Βέλγος φορ, από σέντρα του Ζαχά που είχε όλο το χώρο και το χρόνο να κοιτάξει όσο ήθελε στην περιοχή προτού βγάλει τη σέντρα, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο «Riverside» για το 1-0 παιρνώντας τη μπάλα πάνω από τον Βίκτορ Βαλντές. Η ισοφάριση από πλευράς νεοφώτιστων ήρθε με τρόπο… καρμπόν, αφού στο 38′, ο Ντάνιελ Αγιάλα από εκτέλεση κόρνερ του Ντάουνινγκ, πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Στιβ Μανταντά (που θα μπορούσε να έχει αντιδράσει πολύ καλύτερα στη συγκεκριμένη φάση) για να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσια. Μάλιστα, η «Μπόρο» θα μπορούσε να έχει φτάσει και στην ανατροπή, όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Νεγρέδο όταν βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Γάλλο πορτιέρο της Πάλας, σούταρε με δύναμη κι όχι με στόχο, με αποτέλεσμα ο γκολκίπερ των «αετών» απομάκρυνε με τον ώμο.

Η Πάλας βρέθηκε στην εξαιρετικά ευχάριστη θέση να πάρει νέο προβάδισμα στο παιχνίδι σχεδόν με το που πάτησαν οι δύο ομάδες τον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη της επανάληψης. Ο Τζορτζ Φρεντ έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα της Μίντλεσμπρο δίχως να έχει αντιληφθεί ότι παραμόνευε ο Γουίλφριντ Ζαχά, ο οποίος φυσικά δεν άφησε τη στιγμή ανεκμετάλλευτη και έγραψε το 2-1 για την Πάλας. Η ομάδα του Καράνκα, αν και δεν έχουμε συνηθίσει τον Ισπανό τεχνικό σε τέτοια αγωνιστική νοοτροπία, τα έπαιξε όλα για όλα και βγήκε μπροστά μεταφέροντας τη μπάλα στο μισό γήπεδο των φιλοξενούμενων! Ο Μανταντά αλλά και η τύχη επέτρεψαν στο σύνολο του Πάρντιου να μη χάσει βαθμούς και να τους βάλει όλους στο σακούλι της, με τον Μάρτιν Κέλι λίγο πριν το φινάλε να διώχνει πάνω στη γραμμή και τις φωνές της «Μπόρο» για πέναλτι του Ζαχά στον Φρεντ, να μην πείθουν τον ρέφερι…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μίντλεσμπρο: Βαλντές, Μπαραγάν, Αγιάλα, Γκίμπσον, Φρεντ, Κλέιτον (57′ ντε Ρουν), Φόρσο, Στουάνι (81′ Τραορέ), Φίσερ (57′ Ραμίρες), Ντάουνινγκ, Νεγρέδο

Κρίσταλ Πάλας: Μανταντά, Γουόρντ, Νταν, Ντελάνεϊ, Κέλι, ΜακΆρθουρ, Λέντλεϊ (84′ Φλαμινί), Ζαχά, Πάντσεον, Τάουνσεντ (77′ Λι), Μπεντεκέ (84′ Μπεντεκέ Τζ.)