Aθλητικά NέαΠνίγηκε με... ζαχαρωτό η Σίτι! (video)

Πνίγηκε με… ζαχαρωτό η Σίτι! (video)

Μόνο η Γιουνάιτεντ έχει το απόλυτο (2/2) απ’ τους μεγάλους στο ξεκίνημα της Premier, αφού ήρθε… δωράκι από τη συμπολίτισσα, Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Έβερτον στο «Etihad», στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική.

Οι «πολίτες» δεν μπόρεσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 35ο λεπτό όταν ο Γουέιν Ρούνεϊ πάγωσε το «Etihad» με κοντινό σουτ. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο άσχημα για τους γηπεδούχους, που είδαν τον Γουόκερ να αντικρίζει αυστηρή έως και ανύπαρκτη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να παίρνει τον δρόμο για τα αποδυτήρια στο 44ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι προσπάθησε, όμως με εξαίρεση κάποια μίνι-ξεσπάσματα δεν άγχωσε ιδιαίτερα την άμυνα των «ζαχαρωτών». Τελικά, αφού ο Κούμαν «φοβήθηκε» να ρισκάρει, οι παίκτες του Γκουαρντιόλα τον τιμώρησαν κι απάντησαν με τον Στέρλινγκ στο 82’. Στο 88’ οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν όταν ο Σνάιντερλιν είδε επίσης δεύτερη κίτρινη, όμως οι «πολίτες» δεν μπόρεσαν να φέρουν «τούμπα» το ματς.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ, ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (19/8)

Σάββατο, 18/8

Σουόνσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4 (45′ Μπαϊγί, 80′ Λουκάκου, 82′ Πογκμπά, 84′ Μαρσιάλ)

Μπόρνμουθ-Γουότφορντ 0-2 (73′ Ριτσάρλισον, 86′ Καπού)

Μπέρνλι-Γουέστ Μπρομ 0-1 (71′ Ρόμπσον Κάνου)

Λέστερ-Μπράιτον 2-0 (1′ Οκαζάκι, 54′ Μαγκουάιρ)

Λίβερπουλ-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (73′ Μανέ)

Σαουθάμπτον-Γουέστ Χαμ 3-2 (11′ Γκαμπαντίνι, 38′ πέν. Τάντιτς, 90’+3′ πέν. Όστιν / 45′, 74′ Ερνάντες)

Στόουκ-Άρσεναλ 1-0 (47′ Χεσέ)