«Αλεπού» ο Σέξπιρ…

Η Λέστερ, που είχε βρεθεί εντός της ζώνης του υποβιβασμού, πήρε βαθιά ανάσα...

Οι παίκτες της Λέστερ είχε να σκοράρουν στην Premier League από την 31η Δεκεμβρίου, όταν με γκολ του Σλιμανί στο 20ό λεπτό νικούσαν τη Γουέστ Χαμ 1-0. Με την είσοδο του 2017 οι πρωταθλητές αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 με τη Μίντλεσμπρο και στη συνέχεια, όλεθρος. Γνώρισαν πέντε διαδοχικές ήττες, δεχόμενοι 12 γκολ, τη στιγμή που δεν έβρισκαν στόχο με τίποτα.

Ο Κλαούντιο Ρανιέρι αποτέλεσε παρελθόν, μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Σεβίλλη 2-1, την Τετάρτη (22/2) για το Champions League, ο Κρεγκ Σέξπιρ ανέλαβε να αντικαταστήσει τον πρωταθλητή Ιταλό τεχνικό και αίφνης η Λέστερ έγινε η ομάδα που πέρυσι άφησε άφωνη την ποδοσφαιρική υφήλιο, κατακτώντας την Premier League, νικώντας την απογοητευτική Λίβερπουλ 3-1.

Ο Τζέιμι Βάρντι με πλασέ στο 28΄, έσπασε την κακοδαιμονία, κάνοντας το 1-0, για το πρώτο γκολ της Λέστερ ύστερα από 588 αγωνιστικά λεπτά στην Premier League, ο Ντάνι Ντρινκγούετερ, με φωτοβολίδα έξω από την περιοχή έκανε το 2-0 (39′), με τον Βάρντι να σκοράρει ξανά στο 60′ (3-0), φθάνοντας στα τρία γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια, καθώς είχε σημειώσει και το γκολ στο παιχνίδι με τη Σεβίλλη.

Ο Κουτίνιο μείωσε για τη Λίβερπουλ στο 68’μ, για λίγο υπήρξε πανικός στο παιχνίδι των γηπεδούχων, όμως οι «κόκκινοι» δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, γνωρίζοντας την 5η ήττα τους. Η Λέστερ, που είχε βρεθεί εντός της ζώνης του υποβιβασμού, πήρε βαθιά ανάσα.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Σάββατο 25/2

Τσέλσι – Σουόνσι 3-1 (19′ Φάμπρεγας, 72′ Πέδρο, 84′ Ντιέγκο Κόστα – 45’+ Γιορέντε)

Κρίσταλ Πάλας – Μίντλεσμπρο 1-0 (34′ Φαν Άαχολτ)

Έβερτον – Σάντερλαντ 2-0 (40′ Γκουέγιε, 80′ Λουκάκου)

Χαλ – Μπέρνλι 1-1 (72′ πεν. Χάντλστοουν – 76′ Κιν)

Γουέστ Μπρομ – Μπόρνμουθ 2-1 (10′ Ντόουσον, 22′ ΜακΌλεϊ – 5′ πεν. Κινγκ)

Γουότφορντ – Γουέστ Χαμ 1-1 (3′ πεν. Ντίνι – 73′ Αντρέ Αγιού)