Aθλητικά Nέα«Αλεπού» ο Σέξπιρ...

«Αλεπού» ο Σέξπιρ…

Οι παίκτες της Λέστερ είχε να σκοράρουν στην Premier League από την 31η Δεκεμβρίου, όταν με γκολ του Σλιμανί στο 20ό λεπτό νικούσαν τη Γουέστ Χαμ 1-0. Με την είσοδο του 2017 οι πρωταθλητές αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 με τη Μίντλεσμπρο και στη συνέχεια, όλεθρος. Γνώρισαν πέντε διαδοχικές ήττες, δεχόμενοι 12 γκολ, τη στιγμή που δεν έβρισκαν στόχο με τίποτα.

Ο Κλαούντιο Ρανιέρι αποτέλεσε παρελθόν, μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Σεβίλλη 2-1, την Τετάρτη (22/2) για το Champions League, ο Κρεγκ Σέξπιρ ανέλαβε να αντικαταστήσει τον πρωταθλητή Ιταλό τεχνικό και αίφνης η Λέστερ έγινε η ομάδα που πέρυσι άφησε άφωνη την ποδοσφαιρική υφήλιο, κατακτώντας την Premier League, νικώντας την απογοητευτική Λίβερπουλ 3-1.

Ο Τζέιμι Βάρντι με πλασέ στο 28΄, έσπασε την κακοδαιμονία, κάνοντας το 1-0, για το πρώτο γκολ της Λέστερ ύστερα από 588 αγωνιστικά λεπτά στην Premier League, ο Ντάνι Ντρινκγούετερ, με φωτοβολίδα έξω από την περιοχή έκανε το 2-0 (39′), με τον Βάρντι να σκοράρει ξανά στο 60′ (3-0), φθάνοντας στα τρία γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια, καθώς είχε σημειώσει και το γκολ στο παιχνίδι με τη Σεβίλλη.

Ο Κουτίνιο μείωσε για τη Λίβερπουλ στο 68’μ, για λίγο υπήρξε πανικός στο παιχνίδι των γηπεδούχων, όμως οι «κόκκινοι» δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, γνωρίζοντας την 5η ήττα τους. Η Λέστερ, που είχε βρεθεί εντός της ζώνης του υποβιβασμού, πήρε βαθιά ανάσα.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Σάββατο 25/2

Τσέλσι – Σουόνσι 3-1 (19′ Φάμπρεγας, 72′ Πέδρο, 84′ Ντιέγκο Κόστα – 45’+ Γιορέντε)

Κρίσταλ Πάλας – Μίντλεσμπρο 1-0 (34′ Φαν Άαχολτ)

Έβερτον – Σάντερλαντ 2-0 (40′ Γκουέγιε, 80′ Λουκάκου)

Χαλ – Μπέρνλι 1-1 (72′ πεν. Χάντλστοουν – 76′ Κιν)

Γουέστ Μπρομ – Μπόρνμουθ 2-1 (10′ Ντόουσον, 22′ ΜακΌλεϊ – 5′ πεν. Κινγκ)

Γουότφορντ – Γουέστ Χαμ 1-1 (3′ πεν. Ντίνι – 73′ Αντρέ Αγιού)