Αφεντικό του Λονδίνου είναι η… Λίβερπουλ! (vid)

Η Λίβερπουλ με κυριαρχική εμφάνιση πέρασε από το «Στάμφορντ Μπριτζ» (1-2 επί της Τσέλσι) και επιβεβαίωσε ότι φέτος πάει για πολλά πράγματα!

Στα ντέρμπι μη την φοβάσαι. Ειδικά στο Λονδίνο. Εκεί όπου κέρδισε φέτος Άρσεναλ και Τσέλσι και από δικό της λάθος δεν επικράτησε και της Τότενα. Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» μη την φοβάσαι. Εκεί έφτασε αισίως τα 4 «διπλά» στις 7 τελευταίες επισκέψεις. Μήπως τελικά στο Λονδίνο βρίσκεται το… εξοχικό της Λίβερπουλ; Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ με κυριαρχική εμφάνιση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε πλάκα στην Τσέλσι (1-2) και επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά ότι κανείς δεν μπορεί να την ξεγράψει φέτος από την μάχη του τίτλου.

Μπορεί ο Ρομπέρτο Φιρμίνο να έλειπε λόγω τραυματισμού, όμως αυτό δεν επηρέασε σε τίποτα το παιχνίδι των «κόκκινων». Απόλυτα κυριαρχικό ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, κατοχή που ξεπέρασε το 60% και ψάξιμο των κενών χώρων. Αυτοί βρέθηκαν στο 17ο λεπτό. Ο Κοουτίνιο έκανε βαθιά σέντρα στο πίσω δοκάρι, η άμυνα της Τσέλσι κοιμήθηκε και ο Λόβρεν με διαγώνιο πλασέ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με την κόκκινη φανέλα!

CYTAVISION - Live Sports

Θα περίμενε κανείς η Τσέλσι να ξυπνήσει, μα ούτε κι εκεί άλλαξε κάτι. Η ομάδα του Κλοπ συνέχισε να είναι το αφεντικό του ματς και στο 36ο λεπτό, ο Χέντερσον έπαθε… Στίβεν Τζέραρντ! Με ένα απίθανο ψηλοκρεμαστό σουτ από τα 35 μέτρα, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κουρτουά σε ένα από τα γκολ της χρονιάς (36’, 0-2), με την Τσέλσι να κλείνει το πρώτο μέρος χωρίς φάση!

Λογικά στην ανάπαυλα ο Κόντε θα πρέπει να ξελαρυγγιάστηκε. Η Τσέλσι πήρε τα ηνία, όμως οι χώροι ήταν λιγοστοί και οι φάσεις λίγες. Η νίκη της Λίβερπουλ θα ήταν πολύ πιο εύκολη, αν στην φάση του 61ου λεπτού οι μπλε δεν άλλαζαν πάνω από 20 πάσες, μέχρις ότου ο Ντιέγκο Κόστα να… φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα σε ένα υπέροχο ομαδικό γκολ (1-2).

Ο Βραζιλιάνος είχε ακόμα μία καλή ευκαιρία, όμως ο Μινιολέ είχε απάντηση (65’) με τους Λονδρέζους να κλείνουν την ομάδα του Κλοπ στα καρέ της, χωρίς όμως να έχουν ορθολογικές λύσεις στο παιχνίδι τους.

Οι κόκκινοι με ψυχραιμία άντεξαν ως το τέλος, άγγιξαν το 1-3 με τον Ορίγκι (81’) και έδειξαν ότι οι παλιές εποχές της… αυτοκτονικής Λίβερπουλ ανήκουν στο παρελθόν.