Aθλητικά NέαΤης άλωσε το σπίτι (όλα τα αποτελέσματα)

Της άλωσε το σπίτι (όλα τα αποτελέσματα)

Μεθυστική… Μπορντό. Οι «Γιρονδίνοι» έφυγαν με το υπέρ τους 3-1 από το γήπεδο της Λιόν, η οποία έκανε την πρώτη της ήττα στη νέα της έδρα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Championnat.

Οι «λιονέ», που αγωνίστηκαν χωρίς τους Φεκίρ, Βαλμπουενά και Γκρενιέ, μπήκαν ιδανικά στο ματς και μόλις στο δεύτερο λεπτό βρέθηκαν μπροστά με 1-0 χάρις σε τέρμα του Καλουλού. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μάλκολμ στο 33’ και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ τους από τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου και μετά.

Ο Γκοναλόν άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο 67’ και η Μπορντό απέκτησε τον έλεγχο του ματς. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σερτίκ έκανε το 2-1 και ο Μενέζ κλείδωσε τη νίκη στο 90ο λεπτό κάνοντας εξαιρετική κίνηση.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρί Σεν Ζερμέν-Σεντ Ετιέν 1-1 (66΄πεν. Λούκας Μόουρα – 90΄+1 Μπέριτς)

Λιόν-Μπορντό 1-3 (2΄ Καλουλού – 33΄ Μάλκομ, 71΄ Σέρτιτς, 90+1΄ Μενέζ)

Ανζέ-Ντιζόν 3-1 (15΄ Ντιεντιού, 67΄ Εντόι, 75΄ Εκαμπί – 8΄ Σαμαριτάνο)

Γκινγκάμπ-Μονπελιέ 1-1 (36΄ Κοκό – 10΄ Σανσόν)

Λοριάν-Νανσί 0-2 (33΄ Αϊτ Μπενασέρ, 88΄ Νταλέ)

Λιλ-Μονακό 1-4 (90΄ Παλμιέρι – 2΄ Σιντιμπέ, 17΄ Τραορέ, 48΄ Φαμπίνιο, 72΄ Γκλικ)

Μπαστιά-Τουλούζ 2-1 (20΄ Ντιαλό, 82΄ Μπένγκτσον – 67΄ Μπρεθγουέιτ)