Aθλητικά NέαΣταμάτησε στα τέσσερα η Μονακό

Σταμάτησε στα τέσσερα η Μονακό

Συνεχίζει την προέλαση της για τον τίτλο η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ που επικράτησε με 4-0 απέναντι στη Ναντ του Κονσεϊσάο. Με πρωταγωνιστή τον Μπαπέ που σημείωσε δύο τέρματα, η Μονακό που είχε καθαρίσει από το ημίχρονο με 3-0 έφτασε τους 65 πόντους και συνεχίζει να προηγείται στη βαθμολογία, δέκα στροφές πριν το τέλος του γαλλικού πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστής ξανά ήταν ο Κιλιάν Μπαπέ που σκόραρε στο 4’ και στο φινάλε του πρώτου μέρους, τη μία με σουτ και την άλλη με το κεφάλι μετά από ασίστ και στις δύο περιπτώσεις του Μπερνάρντο Σίλβα. Ο Βαλέρ Ζερμέν έκανε το 2-0 στο 44’, ενώ ο Φαμπίνιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Λεμάρ στο 59ο λεπτό.

Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή (03/03)

Μπορντό-Λιόν 1-1 (16′ Bάντα / 79′ Μαμανά)

Σάββατο (04/03)

Παρί Σεν Ζερμέν-Νανσί 1-0 (80′ πεν. Καβάνι)

Μονπελιέ-Γκινγκάμπ 1-1 (49′ Μουνιέ-85′ Μπριάντ)

Μπαστιά-Σεντ Ετιέν 0-0

Ντιζόν-Νις 0-1 (68′ Σιπριέν)

Καέν-Ανζέ 2-3 (11′ Ροντελέν, 67′ Σαντινί-5′ Τοκό-Εκαμπί, 21’Εντόι, 48′ πεν. Μανγκανί)

Μετς-Ρεν 1-1 (45+1′ Ντιαμπατέ -90′ Σαϊντ)

Κυριακή (05/03)

Λοριάν-Μαρσέιγ 1-4 (73′ Μουκάντζο – 6′ Ρολάντο, 19′ Παγιέ, 53′ Τοβέν, 56′ Σανσόν)

Τουλούζ-Λιλ 1-1 (30′ Ζιλιέν – 80′ Μπενζιά)

Μονακό-Ναντ 4-0 (4′, 45+1′ Μπαπέ, 44′ Ζερμέν, 59’πεν. Φαμπίνιο)