Aθλητικά NέαΣε τροχιά… αστεριών η Μαρσέιγ!

Σε τροχιά… αστεριών η Μαρσέιγ!

Πολύ εύκολο έργο είχε η Μαρσέιγ απέναντι στη Σεντ Ετιέν, καθώς επικράτησε 3-0 της Σεντ Ετιέν, με αποτέλεσμα να παραμείνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στο Champions League. Μάλιστα, ο Πιερ-Γκαμπριέλ τους διευκόλυνε ακόμη περισσότερο, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες από το 51ο λεπτό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Μασσαλών, οι οποίοι είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες και δύο δοκάρια στο παιχνίδι, ήταν ο Ζερμέν, καθώς σημείωσε δύο τέρματα (11’ και 71’), με τον Οκάμπος να σκοράρει στο 80’. Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν στον πάγκο, αλλά δεν αγωνίστηκε.

Από την άλλη, η «στεφανουά» έχουν πάρει την… κατηφόρα, αγνοώντας τη νίκη από τις 14 Οκτωβρίου.

Νωρίτερα, εκτός έδρας νίκες πήραν Λιόν και Νις, επικρατώντας 2-1 των Αμιάν και Ναντ αντίστοιχα. Οι «λιονέ» ήταν πίσω στο σκορ μόλις από το 9’, αλλά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αουάρ πήραν το «διπλό», καθώς σκόραρε αρχικά για την ισοφάριση στο 79’ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, για το «τρίποντο».

Τέλος, η ομάδα της Νίκαιας χρειάστηκε το γκολ του Μπαλοτέλι στο 75’ για να νικήσει τα «καναρίνια». Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 12’ με τον Μαμού, με τον Πλεά να διαμορφώνει το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου, στο 42ο λεπτό.

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 8/12

Μπορντό-Στρασμπούρ 0-3 (2’ Μπαοκέν, 38’ Λιενάρ, 64’ Τεριέ)

Σάββατο, 9/12 (21:00)

Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ 3-1 (29′ Nτι Μαρία, 49′ Παστόρε, 93′ Εμπαπέ – 87′ Ελ Γκαζί)

Ανζέ-Μονπελιέ 1-1 (57′ Εκαμπί – 51′ Μπενζά)

Γκινγκάμπ-Ντιζόν 4-0 (37′ Μπριάν, 40′ Σαλιμπούρ, 59′ Κοκό, 66′ Κερμπράτ)

Μετς-Ρεν 1-1 (42′ Μολέ-86′ Μουμπέλ)

Μονακό-Τρουά 3-2 (70′ αυτ. Ντεμπλανιέ, 85′, 88′ Kαρίγιο – 25′, 50′ Χιουν Γιουν Σουκ)

Τουλούζ-Καέν 2-0 (60′ Τοϊβόνεν, 74′ πεν. Γκραντέλ)