Aθλητικά NέαΠρόκριση στην παράταση για Μονακό (video)

Πρόκριση στην παράταση για Μονακό (video)

Η Μονακό, σ’ ένα δραματικό αγώνα, επιβλήθηκε στην παράταση της Μαρσέιγ με 4-3 (κ.α. 2-2) και εξασφάλισε την πρόκριση της στα προημιτελικά του κυπέλλου Γαλλίας. Στους «8» προκρίθηκε και η Παρί που επικράτησε, δύσκολα, της Νιόρ με 2-0.

Στο «Βελοντρόμ», χθες (Τετάρτη), «έσπασαν καρδιές». Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό με αυτογκόλ του Πελέ σε εκτέλεση φάουλ του Μοουτίνιο. Η γηπεδούχος ισοφάρισε στο 43’ με τον Παγέτ. Ο Εμ’Μπαπέ έκανε το 1-2 στο 66’ και ο Καμπελά το 2-2 στο 83΄. Η αναμέτρηση πήγε στην παράταση, όπου ο Μεντί έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους (104’). Η Μαρσέιγ ισοφάρισε και πάλι με τον Καμπελά (110’) και στο 113’ ο Λεμάρ έδωσε την πρόκριση στους Μονεγάσκους.

Τα αποτελέσματα στους «16»:

Τρίτη 1/3

Φρεζίς Σεν-Ραφαέλ – Οσέρ 2-0 (5′ Μεντί, 37′ Τλιλί)

Μπαστιά – Ανζέρ 0-1 (40′ Ντιεντιού)

Μπορντό – Λοριάν 2-1 (61′ και 72′ Λαμπόρντ – 48′ Ζανό)

Τετάρτη 2/3

Κεβιγί Ρουέν – Γκινγκάμπ 0-2 (59′ Μεντί, 61′ Ντε Πάου)

Νιορ – Παρί Σεν-Ζερμέν 0-2 (78′ Παστόρε, 94′ Καβάνι)

Αβράνς – Στρασμπούρ 1-1 [6-5 πέν.] (48′ Μαγιουλού – 90’+2 Γκρανίκ)

Μαρσέιγ – Μονακό 3-4 [παρ.] (19′ Πελέ αυτ., 43′ Παγέτ, 83′ και 110′ Καμπελά – 66′ Εμ’Μπαπέ, 104′ Μεντί, 113′ Λεμάρ)