Aθλητικά NέαΠάτησε κορυφή η Μονακό

Πάτησε κορυφή η Μονακό

Η Μονακό χρειάστηκε τρία λεπτά για να “καθαρίσει” τη νίκη στο “Μουστουάρ” κόντρα στη Λοριάν και το 2-0 τη φέρνει επικεφαλής της Ligue 1 μετά από τη σέντρα στη 13η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι, που έψαχναν την πρώτη νίκη από τον Σεπτέμβριο, είχαν εννέα απουσίες εξαιτίας τραυματισμών και καρτών, παρ’ όλα αυτά, είχαν το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο. Η αναποτελεσματικότητά τους “τιμωρήθηκε” στο 2ο μέρος, όταν ο Ρανταμέλ Φαλκάο πέρασε ως αλλαγή στο 63′ και ένα λεπτό αργότερα έφτασε τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα. Στο 67′ τον έπιασε στη λίστα των σκόρερ ο Τομάς Λεμάρ, γράφοντας το 2-0, με τον Μποσίλια να περνάει στον αγώνα στο 89′ και να αυξάνει τον δείκτη του σκορ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΛΟΡΙΑΝ: Ντελκρουά, Μορεϊρά, Τουρέ, Λοτοά, Λε Γκοφ, Μβουεμπά, Μπελιγκού (80′ Μπαρτελμέ), Καφού, Μουκαντζό (70′ Φιλιποτό), Μαρβό (72′ Αλιαντιέρ), Γουαρίς

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Σίλβα (89′ Μποσίλια), Φαμπίνιο, Μπακαγιοκό, Λεμάρ, Ζερμέν (83′ Καρίγιο), Μπαπ Λοτέν (63′ Φαλκάο)