Aθλητικά NέαΓκέλα για Ρεν - Κατήφορος για Τουλούζ

Γκέλα για Ρεν – Κατήφορος για Τουλούζ

Η Ρεν απώλεσε σημαντική ευκαιρία για να βρεθεί στην 4η θέση του πίνακα. Προηγήθηκε 1-0 με τον Σίο από το 21ο λεπτό, είχε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 59ο λεπτό λόγω αποβολής του Τομάς, αλλά ισοφαρίστηκε στο 82ο λεπτό από τον Πέπε.

Με αυτή την ισοπαλία έμεινε στους 21 πόντους, ενώ για την ομάδα της Βρετάνης αυτή ήταν η 2η εντός έδρας ισοπαλία. Στην εκπνοή του αγώνα, αποβλήθηκε και ο Εντόι για την Ανζέ.

Κακή βραδιά, μία ακόμα αφού έμεινε χωρίς νίκη για 4η συνεχόμενη αγωνιστική ήταν και για την Τουλούζ. Η Μετς πήρε κεφάλι στο σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζουφρέ στο 35ο λεπτό, ενώ ο Μαντζέκ στο 48ο διαμόρφωσε το 0-2. Ο Εντουάρντ μείωσε απλά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-2.

Σημαντική νίκη προκειμένου να ξεκολλήσει από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα πέτυχε η Νανσί που επικράτησε 1-0 εντός έδρας με γκολ του Μπαντίλα απέναντι στη Ντιζόν στο 77′. Δέκα λεπτά νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν εκείνοι την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα με την απώλεια του πέναλτι από τον Ντιονί. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 12 πόντους κι έβαλαν από κάτω τη Λιλ που κατρακύλησε στην προτελευταία θέση. Στους 12 και η Μπαστιά που προηγήθηκε με αυτογκόλ του Σκίρι, αλλά ισοφαρίστηκε από την Μονπελιέ που έφερε το ματς στα ίσια με τον Μουνιέ.