Aθλητικά NέαΈσωσε τα προσχήματα ο Μήτρογλου! (video)

Έσωσε τα προσχήματα ο Μήτρογλου! (video)

Έτοιμος να προσφέρει άμεσα και στη Μαρσέιγ έδειξε ότι είναι ο Μήτρογλου, καθώς στην πρώτη του παρουσία στη βασική ενδεκάδα των Μασσαλών, ο Έλληνας επιθετικός γέμισε την περιοχή της ομάδας του Γκαρσιά και κατάφερε να βρει δίχτυα, σώζοντας το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) στο Στρασβούργο.

Αγωνιζόμενος σε όλο το 90λεπτο, ο πρώην άσος της Μπενφίκα ήταν μέσα στις περισσότερες φάσεις της Μαρσέιγ και τελικά αποδείχθηκε καθοριστικός στο 88′, ισοφαρίζοντας για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, τα αμυντικά κενά για τη Μαρσέιγ σε ακόμα ένα ματς έπαιξαν το ρόλο τους. Μόλις στο 5′ ο Αμαβί με ωραία ασίστ βρήκε τον Παγέ και με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ, αλλά στο 31′ ο Αχολού ισοφάρισε σε 1-1, με την μπάλα από το σουτ που επιχείρησε να κοντράρει και στα σώματα αμυντικών.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στην προσπάθειά του ο Κονέ να διώξει με το κεφάλι την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 2-1 για τη Μαρσέιγ, όμως με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού πήρε τη δική του ρεβάνς, αφού με κεφαλιά προς την αντίπαλη εστία αυτή τη φορά έκανε το 2-2. Το σοκ για τους Μασσαλούς συνεχίστηκε στο 74′, όταν ο Λινάρντ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 3-2, αλλά ο Μήτρογλου τελικά στο 88′ κατάφερε να διαμορφώσει το 3-3, σώζοντας τον βαθμό για την ομάδα του.