Aθλητικά NέαΧρυσός βαθμός για τη Λιλ (video)

Χρυσός βαθμός για τη Λιλ (video)

Η Ναντ υποδέχθηκε την Λιλ, που ταλανίζεται και από αγωνιστικά και από οικονομικά προβλήματα. Οι παίκτες του Ρανιέρι ήταν ανώτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, προηγήθηκαν δύο φορές με τον Σάλα (16′, 71′), αλλά είδαν τους λιλουά να ισοφαρίζουν από το πουθενά και στις δύο περιπτώσεις. Αρχικά, ο Μοτίμπα έκανε το 1-1 στο 67′, ενώ στο 81′ ο Πέπε το τελικό 2-2, δίνοντας έναν πολύτιμο βαθμός στη Λιλ.

Νωρίτερα, η Στρασμπούρ είχε πάρει πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής επί της Τρουά με 2-1. Τα πάντα κρίθηκαν στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο γκολ σε διάστημα 4′ με τους Αολού (65′) και Μπλαγιάκ (69′) και να τελειώνουν τα πάντα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 με τον Νιάν στις καθυστερήσεις.