Aθλητικά NέαAπίθανη Ντιζόν, ισοπέδωσε τη Σεντ Ετιέν

Aπίθανη Ντιζόν, ισοπέδωσε τη Σεντ Ετιέν

Με πρωταγωνιστή τον Σλιτί, που σημείωσε τρία τέρματα, η Ντιζόν πήρε σπουδαία πρόκριση με σκορ 6-3 μέσα στο «Ζοφρουά Γκισάρ» και κατέκτησε το εισιτήριο για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Γαλλίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-1 στο ημίχρονο με ισάριθμα τέρματα του μεγάλου πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, ενώ οι Κεϊτά, Σλιτί με πέναλτι και Ταβάρες ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 1-5, μέχρι το 52′. Στο 60′ και το 64′ οι Μπέριτς και Μονέ Πακέ μείωσαν σε 3-5, αλλά η Ντιζόν σκόραρε και στις καθυστερήσεις με τον Μαριέ για το τελικό 6-3 υπέρ της.

Η Νιμ με δύο γκολ του Ντεπρέ και ένα του Λαντρέ, νίκησε 3-1 την Ανζέ και πήρε επίσης το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η Ρεν με το τυπικό 2-0 επικράτησε της Σεντ Πριβέ, ενώ μεγάλη σε έκταση νίκη σημείωσε η Καέν εκτός έδρας με 6-0 κόντρα στην Βιρί Σατιγιόν. Η Ορλεάν χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει με 3-2 την αντίσταση της Μπερζερά.