Aθλητικά NέαΑνέβηκε 3η η Μπορντό

Ανέβηκε 3η η Μπορντό

Η Μπορντό συνάντηση δυσκολίες απέναντι στην Γκινγκάμπ, αλλά τελικά την κατέβαλε με 3-1 και πλέον βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 15 πόντους, τέσσερις λιγότερους από την πρωτοπόρο Παρί και τρεις από την Μονακό που βρίσκεται στην 2η θέση. Ο Καμανό στο 31ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους «Γιρονδίνους», για να ισοφαρίσει ο Σαλιμπούρ στο 46ο λεπτό. Όμως ο Μεντί στο 76΄ και ο Καφού στο 92’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ που φέρνει την Μπορντό στην 3η θέση.

Η Λιόν χρησιμοποίησε τον πρώτο παίκτη που γεννήθηκε τον 21ο αιώνα στο γαλλικό πρωτάθλημα, τον Βίλεμ Γκεμπέλ, αλλά δεν φάνηκε να κάνει ντεμπούτο στο καλύτερο ματς. Η Ντιζόν πρόβαλλε αντίσταση και το τελικό 3-3 αποτέλεσε την δεύτερη εντός έδρας απώλεια για την γηπεδούχο στη φετινή σεζόν. Ο Φεκίρ έβαλε μπροστά τη Λιόν στο 20ο λεπτό, αλλά ο Σλίτι με πέναλτι στο 23’ ισοφάρισε. Ο Τζέκα στο 51’ έβαλε μπροστά τη Ντιζόν, ο Αουάρ στο 60’ ισοφάρισε σε 2-2 και ο Μαριάνο Ντίας στο 63’ με πέναλτι έβαλε μπροστά τη Λιόν με 3-2. Όμως η Ντιζόν με γκολ δύο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 3-3 με τον Γιαμπερέ.

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Τρουά επικράτησε 1-0 της Μετς εκτός έδρας, ενώ σημαντική νίκη 1-0 έκανε η Καέν κόντρα στην Αμιέν με πέναλτι του Σαντινί στο 54’.