Aθλητικά NέαΤο... γύρισε η Μάλαγα!

Το… γύρισε η Μάλαγα!

Η Μάλαγα έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Λας Πάλμας στο «Ροσαλέδα» και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 2-1 στον τελευταίο αγώνα της 23ης ημέρας, με την οποία πλέον απέχει 10 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Για να συμβεί αυτό, πάντως, η ομάδα του Μαρθέλο Ρομέρο χρειάστηκε να κάνει ανατροπή αλλά και να παίξει με παίκτη λιγότερο στα τελευταία περίπου 25 λεπτά, αφού στο 70΄ αποβλήθηκε ο Χοσέ Ροντρίγκεθ.

Το συγκρότημα από τα Κανάρια νησιά προηγήθηκε με τον Λέμος στο 19ο λεπτό, αλλά οι Ανδαλουσιανοί κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά πριν λήξει το ημίχρονο με γκολ των Φορνάλς, Τσαρλς και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17/2

Γρανάδα-Μπέτις 4-1 (18΄ Γκονζάλες, 28΄,64΄ Ράμος, 33΄ Περέιρα – 75΄ Πέτρος Ματέους)

Σάββατο 18/2

Σπόρτινγκ Χιχόν-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-4 (49′ Άλβαρεζ – 46′ Καράσκο, 80′, 81′, 85′ Γκαμέιρο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 2-0 (33′ Μοράτα, 81΄ Μπέιλ)

Λα Κορούνια-Αλαβές 0-1 (68′ Γκαρσία)

Σεβίλη-Εϊμπάρ 2-0 (30′ Σαράμπια, 90′ Βιτόλο)