Aθλητικά NέαΤην γλίτωσε στο πάρα τσακ η Εσπανιόλ

Την γλίτωσε στο πάρα τσακ η Εσπανιόλ

Ματσάρα στο «Ελ Πρατ» με την Εσπανιόλ να παίρνει στο τέλος την ισοπαλία από την Εϊμπάρ, 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την τραγική αμυντική λειτουργία της ομάδας του Φλόρες και πέτυχαν τρία γκολ σε ένα ημίχρονο. Ο Σέρχι άνοιξε το σκορ, έπειτα από όμορφο συνδυασμό στο 23΄, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι Καταλανοί πλήρωσαν την κακή αντίδραση του Ρέγες, που έστειλε άθελά του την μπάλα στην εστία του Ντιέγκο Λόπεθ. Το 0-3 έγραψε ο Κίκε στο 44’ κι όλα έδειχναν πως η Εϊμπάρ δεν γίνεται να χάσει το «τρίποντο».

Η Εσπανιόλ έπαιξε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και είδε την πίεσή της να φέρνει αποτελέσματα στο 64’ όταν ο Πέρεθ μείωσε σε 1-3. Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα (73’) ο Πιάτι έβαλε φωτιά στο παιχνίδι πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, που όμως είδαν τον ρυθμό τους να κόβεται έπειτα από την αποβολή του Καϊσέδο (84’). Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι Καταλανοί συνέχιζαν να παλεύουν και η ανταμοιβή ήρθε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, ύστερα από δυνατό σουτ του Μπαπτιστάο (90+2’).

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

Οσασούνα-Μπέτις 1-2
(48’ Τόρες – 19’ Χοακίν, 90+1 Γκουτιέρες)

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

Εσπανιόλ-Εϊμπάρ 3-3 (64′ Πέρεθ, 73′ Πιάτι, 90+2′ Μπαπτιστάο – 23′ Σέρχι, 27′ Ρέγες αυτ., 44′ Κίκε)

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα (17:15)
Σοσιεδάδ-Αλαβές (19:30)
Γρανάδα-Σπόρτινγκ Χιχόν (21:45)