Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαLA LIGAΟ Νολίτο βούλιαξε την Σπόρτινγκ Χιχόν

Ο Νολίτο βούλιαξε την Σπόρτινγκ Χιχόν

Ο σύλλογος από το Βίγκο επανήλθε στις νίκες μετά το 1-1 απέναντι στη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια πριν από μια εβδομάδα και για την ώρα δεν χρειάζεται ν’ ανησυχεί ούτε για τη Μπιλμπάο, αλλά ούτε και για τη Σεβίλλη που απειλούν την 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Νολίτο σκόραρε στο 64ο λεπτό παίρνοντας τη μπάλα από πλάγια θέση στην περιοχή και βρίσκοντας χώρο για να κάνει το σουτ στην κλειστή γωνία για το 1-0 επί της Χιχόν, η οποία θα συνεχίσει μετά και το πέρας της 32η αγωνιστικής να βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Αμπελάρδο, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σανάμπρια που βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην αντίπαλη περιοχή για να κάνει καλή κεφαλιά αλλά να στείλει τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια…

Οι ευκαιρίες που θα της παρουσιάζονταν δεν θα ήταν πολλές και αφού δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε την καλύτερη που έκανε στο ματς, θα έπρεπε ν’ αντέξει αμυντικά για να μη δώσει δικαιώματα στη Θέλτα. Κι όμως, ο Νολίτο είχε τρόπο να κάνει τη διαφορά.

Στις καθυστερήσεις από το … πουθενά η Χιχόν απείλησε τα καρέ του Κουεγιάρ με γεμίσματα στην περιοχή του, όμως δεν στάθηκαν τυχεροί οι γηπεδούχοι ,πλέον η Χιχόν κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό…