«Έλιωσε» τους Βάσκους στο καζάνι και πέρασε στους «16» ο ΑΠΟΕΛ!

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΘΩΜΑ

Ακόμα μία «χρυσή» σελίδα στην ιστορία του ΑΠΟΕΛ γράφτηκε σήμερα στο πορτοκαλί «καζάνι» του ΓΣΠ! Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε την Μπιλμπάο με 2-0 και πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους «16» του Europa League. Τα γκολ των γαλαζοκιτρίνων σκόραραν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι Σωτηρίου (46’) και Γιαννιώτας (54’) με πέναλτι.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στα αρχικά στάδια του πρώτου ημιχρόνου, προσπαθώντας να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και μάλιστα στο 7’ είχε μία πολύ καλή ευκαιρία για γκολ, όταν ο Ιραϊθόθ απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Εφραίμ. Στην αντεπίθεση της Μπιλπάο ο Γουίλιαμς βγήκε πλάγια μόνος του με τον Βάτερμαν, αλλά το σουτ του δεν ήταν το καλύτερο.

Ένα λεπτό μετά στο 8’ ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι, όταν ο Σαν Χοσέ έριξε τον Βινίσιους στο έδαφος, με τον διαιτητή να μην δείχνει κάτι. Η επαναληπτική προβολή δείχνει ότι όντως ήταν πέναλτι. Στη συνέχεια η Μπιλμπάο ανέβασε στροφές και στο 12’ μετά από φάση διαρκείας ο  Βάτερμαν απεκρούσε σουτ του Σουσαέτα.

Αν και οι Βάσκοι είχαν την κατοχή και πίεζαν, εντούτοις δεν δημιούργησαν αρκετές αξιόλογες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Καλύτερη φάση ήταν στο 39’ όταν ο Βάτερμαν απέκρουσε το σουτ του Γκαρθία.

Μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Σωτηρίου άνοιξε το σκορ με απίθανη προβολή μπροστά από τον αμυντικό της Μπιλμπάο, μετά από σέντρα του Εφραίμ. Ο Γιαννιώτας στο 53’ κέρδισε πέναλτι και ένα λεπτό μετά το εκτέλεσε επιτυχώς, βάζοντας «φωτιά» στο ΓΣΠ που έβλεπε την πρόκριση να παίρνει σάρκα και οστά.

Η αποβολή του Σωτηρίου στο 65’ έδωσε ελπίδες στους Βάσκους ότι μπορούν να ισοφαρίσουν τον αγώνα, αλλά μετά από πολλά αγχωτικά λεπτά και αρκετές επιθέσεις της Μπιλμπάο, οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ στο τέλος πανηγύρισαν έξαλα την πρόκριση στους «16», φωνάζοντας «Φέρτε μας το Ευρωπαϊκό»!

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Αστίθ, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους (76′ Εμπεσίλιο), Εφραίμ (71′ Βάντερ), Γιαννιώτας, Σωτηρίου, Μπαράλ (61′ Ντε Καμάργκο).

Μπιλμπάο (Ερνέστο Βαλβέρδε): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος (79′ Σαμπίν), Ετσέιτα (70′ Ιτουράσπε), Άλβαρεθ, Μπαλενθιάχα, Ετσεμπερία, Σαν Χοσέ, Μουνιαΐν, Γουίλιαμς, Σουσαέτα (57′ Βιγιαλίμπρε), Γκαρθία.

Σκόρερ: 46′ Σωτηρίου, 54′ Γιαννιώτας.

Κίτρινες: Ιωάννου, Ντε Καμάργκο / Γκαρθία, Ντε Μάρκος, Ιραϊθόθ.

Κόκκινες: 65′ Σωτηρίου (δεύτερη κίτρινη) / 90′ Ιτουράσπε (δεύτερη κίτρινη).