«Έσπασε το ρόδι» η Αλβανία, πέτυχε ιστορική νίκη και περιμένει…

Η Αλβανία με το πρώτο της γκολ σε τελικά μεγάλη διοργάνωσης νίκησε 1-0 την Ρουμανία, την απέκλεισε και η ίδια ελπίζει πως αργότερα θα προκριθεί ως μία από τις 4 καλύτερες τρίτων των ομίλων...

Με το ιστορικό γκολ του Σαντίκου στο 43′ η Αλβανία επικράτησε 1-0 της Ρουμανίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου του EURO 2016.

Οι Αλβανοί πανηγύρισαν έξαλλα τη μεγάλη νίκη τους, καθώς εκτός του ότι ήταν η πρώτη στην «παρθενική» τους συμμετοχή σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, από την άλλη τους δίνει κάποιες ελπίδες πρόκρισης για τους «16» ως καλύτεροι τρίτοι, ωστόσο, θα πρέπει να περιμένουν και τα αποτελέσματα των άλλων αναμετρήσεων για να δουν εάν θα περάσουν με μόλις μία νίκη στο γκρουπ.

Αντίθετα για τη Ρουμανία η δεύτερη ήττα (έχει μία ισοπαλία) ήταν «καταδικαστική», καθώς το συγκρότημα του Άνχελ Ιορντανέσκου, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά. Το ματς είχε ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες στο πρώτο 45λεπτο. Οι Ρουμάνοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του αγώνα, ενώ οι Αλβανοί έψαχναν την καλή αντεπίθεση για να σκοράρουν.

CYTAVISION - Live Sports

Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Σαντίκου από ασίστ του Μεμουσάι πέτυχε το «παρθενικό» γκολ της Αλβανίας στην πρώτη της συμμετοχή σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο σέντερ φορ της Βαντούζ εκμεταλλεύτηκε την τραγική έξοδο του Ταταρουσάνου και με κεφαλιά πλασέ «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του Τζιοβάνι ντε Μπιάσι μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Με πολύ καλή αμυντική τακτική και χωρίς να κινδυνεύσει ουσιαστικά στο δεύτερο 45λεπτο η Αλβανία κράτησε ανέπαφη την εστία της. Οι παίκτες του Ντε Μπιάσι σωστά προσηλωμένοι στο στόχο τους κι εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους στην τελική πάσα, πήραν την πρώτη τους νίκη σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στην «παρθενική» τους παρουσία.

Η Ρουμανία με 1 βαθμό μετά από 3 ματς αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Ανχέλ Ιορντανέσκου): Αταρουσάνου, Σαπουνάρου, Γκριγκόρε, Κίρικες, Ματσέλ, Πρέπελιτσα (Σανμαρτεάν 46′), Χομπάν, Στάντσιου, Πόπα (Αντόνε 68′), Στάνκου, Αλιμπέκ (Τόρζε 57′).

ΑΛΒΑΝΙΑ (Τζιάνι ντε Μπιάζι): Μπερίσα, Ίσαϊ, Αγιέτι, Μάβραϊ, Αγκόλι, Μπάσα (Τσάνα 84′), Αμπράσι, Μεμούσαϊ, Λίλα, Λενιάνι (Ρόσι 77′), Σαντίκου (Μπάλαϊ 59′).

ΓΗΠΕΔΟ: «Παρκ Ολιμπίκ», Λιόν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πάβελ Κράλοβετς (Τσεχία).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ματσέλ 54′, Σαπουνάρου 90′, Τόρζε 93′Μπάσα 6′, Μεμούσαϊ 85′,  Ίσαϊ 94′.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: – / -.

LIVE… LIVE!

1′ Σέντρα στα παιχνίδια μας!

3′ Σουτ του Στάντσιου έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

4′ Ο Λίλα βρήκε με τον αγκώνα τον Ματσέλ, αλλά γλίτωσε την κάρτα.

5′ Σουτ του Χομπάν, ο Μπερίσα με διπλή προσπάθεια μάζεψε.

14′ Μακρινό σουτ του Αλιμπέκ για την Ρουμανία, η μπάλα άουτ.

20′ Σουτ του Λίλα, η μπάλα πάνω στον Ταταρουσάνου που δεν ανησύχησε.

23′ Ο Λενιάνι φάτσα με το τέρμα δεν θα μπορέσει να σκοράρει!

35′ Σουτ του Μεμούσαϊ για την Αλβανία, ο Ταταρουσάνου σε κόρνερ! Μεγάλη φάση.

• 52-48% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ρουμανίας.

39′ Κόρνερ για την Ρουμανία.

44′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ (Σαντίκου): Με κεφαλιά ο άσος της Αλβανίας θα σκοράρει. Κακή εκτίμηση από τον Ταταρουσάνου κάτω από τα δοκάρια, αφού η έξοδος του δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή.

45′ + 2 Ημίχρονο στο παιχνίδι μας.

albania

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

46′ Κόρνερ για την Αλβανία.

51′ Φάουλ για την Αλβανία σε εξαιρετική θέση. Και ο Λίλα έχει καλό πόδι.

55′ Σοβαρός τραυματισμός για τον Αλιμπέκ. Πάτησε άσχημα και γύρισε το γόνατο του. Με φορείο αποχωρεί από το γήπεδο.

61′ Κόρνερ για την Ρουμανία.

63′ Σουτ του Μεμούσαϊ, με διπλή προσπάθεια ο Ταταρουσάνου θα μαζέψει.

64’ Φάουλ σαν κοντινό κόρνερ για την Αλβανία.

66′ Φάουλ για την Ρουμανία σε εξαιρετική θέση. Θέση για τον Σανμαρτεάν που το κέρδισε. Κακή εκτέλεση.

70′ Ωραία επιθετική συνεργασία για την Αλβανία, ο Μεμούσαϊ από καλή θέση θα σουτάρει άουτ!

72′ Λάθος οφσάιντ από τον βοηθό για την Ρουμανία που θα μπορούσε να σκοράρει.

image

76′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Αντόνε): Ο Ρουμάνος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι.

81′ Ωραία ενέργεια από τον Στάντσιου, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

83′ Νέο φάουλ σε εξαιρετική θέση για την Ρουμανία. Ο Τόρζε πάνω από τη μπάλα.

86′ Κόρνερ για την Αλβανία.

86′ Τρομερή φάση για την Αλβανία, ο Μάβραϊ από καλή θέση θα στείλει τη μπάλα άουτ!

87′ Κόρνερ για την Αλβανία.

87′ Κεφαλιά για την Αλβανία η μπάλα άουτ! Νέα καλή στιγμή.

• Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′ Κόρνερ για την Αλβανία.

94′ Ωραία ενέργεια του Στάντσιου που έκανε τις ντρίμπλες, αλλά το σουτ του ήταν απογοητευτικό.

95′ Κόρνερ για την Αλβανία και κάπου εδώ όλα τελειώνουν.

90′ + 7 Τέλος! Πρώτη σπουδαία νίκη για την Αλβανία σε τελικό Euro!